Vipbakim

Ağda Yapmanın Püf Noktaları

75
Ağda Yapmanın Püf Noktaları

Ağda yapmak her kadının korkulu rüyasıdır. Özellikle yazın yaklaşmasıyla birlikte istenmeyen tüylerden kurtulmak daha da önemli hale gelmiştir. Tüylerden kurtulmak acı verici yöntemlere başvurmanıza gerek yoktur. Ağda yapmanın da bir çok püf noktası vardır ve bunları uygulayarak daha acısız ağda yapmak mümkündür. Bu yazımızda ağda yapmanın püf noktaları ve ağda çeşitlerini sizlerle paylaşacağız.

Ağda Yapmanın Püf Noktaları

Güzel olmanın şartlarından biri de pürüzsüz bir cilttir. Düzenli ağda yapmak her ne kadar acı verici de olsa hem tüylerin azalmasını hem de daha az acı sağlamaktadır. Bu nedenle ağdanızı ayda bir defa düzenli bir şekilde yaparsanız tüyleriniz incelir ve daha kolay alınmaya başlanır.

  • Temizlik, ağda için ilk ve en önemli husustur. Ağda yapacağınız bölgenin temiz olması oldukça önemlidir. Ağdayı uygulayacağınız bölgeleri sabun yardımıyla yıkayarak durulayın. Temiz bölgeye yapılan ağdanın tüylere daha kolay yapışması ve daha rahat alınmasını sağlamaktadır. Bu nedenle ağdaya başamadan önce bölgenin temiz olduğundan emin olun.
  • Cildin temizlenip kurulanmasının ardından pudra işlemi gelmektedir. Cilde pudra uygulamak terlemeyi önlemek için ve kısa tüylerinde alınabilmesi için gerekli bir işlemdir. Böylece tüy ve tüycüklerden kurtulabilirsiniz.
  • Ağda yaparken yapılan en büyük yanlışlardan biri de acıyı tek seferde hissedip kurtulmaktır. Fakat ağda yaptığınız bölgeler ve hassasiyetleri çok farklıdır. O yüzden büyük parçalar kullanmak yerine ağdanızı yaparken küçük bantlar tercih etmelisiniz. Bu sayede bölgenin morarmasını ve daha fazla acımasını önlemiş olursunuz.
  • Kısa tüyler ağdaya zor yapıştığı gibi uzun tüylerde çok acı vermektedir. Bu nedenle uzun tüyler ağdaya başlanmadan önce muhakkak kesilerek kısaltılmalıdır.
  • Ağdanın sürülme yönü de çok önemli bir konudur. Tüylerin çıkış yönüne doğru sürmek her zaman daha iyi sonuçlar verir. Tüyleriniz aşağıdan yukarıysa yukarı, yukardan aşağı doğruysa aşağı sürmek canınızın acımasını engelleyecektir.
  • Tüyleri çekme yönü de bir o kadar önemlidir. Tüylerinizi her zaman ters yöne doğru çekmeniz gerekmetedir. Bu sayede hem canınız daha az acır hem de tüylerin hepsini alabilirsiniz.
  • Tüylerinizi aldıktan sonra yoğun nemlendirici kremler sürmeniz bölgenin acısını ve yapışıklığını azaltacaktı. Ayrıca ağdaya başlamadan önce eczaneden anestez, etkisi veren kremlerde alabilir bölgenin hafif uyuşarak, daha rahat olmasını sağlamaktadır.

Ağda Çeşitleri

Öncelikle eski zamandan beri kullanılan en bilindik ağda çeşidi çam ağdasıdır. Çam ağdası ısıtılarak uygulanmaktadır ve etkili sonuçlar vermektedir. Günümüzde en çok kullanılan ağda ise, ağda bantlarıdır. Hem zamanı tasarruf ettirerek, hem de acıyı azaltarak sizlere kolaylık sağlamaktadır. İki elinizin arasında ısıtarak uygulayacağınız bölgeye yapıştırarak kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra el ağdası da bulunmaktadır. El ağdasını iyice ısıttıktan sonra, mermer taş üzerine dökerek katılaşmasını bekleyin. Daha sonra istediğiniz bölgeye uygulayarak elinizle çekebilirsiniz. Ayrıca roll-on ağdalarda kendi makinesiyle ısıtılarak kullanabilen ağda çeşididir. Kolay kolay sürülebilmesi ve az yer kaplaması sayesinde daha rahat kullanım imkanı bulunmaktadır.

Ağda yapmanın püf noktaları ve çeşitleri bu şekildedir. Bu püf noktalarını uygulayarak daha acısız ve daha kolay ağda yapabilir, istenmeyen tüylerinizden kurtulabilirsiniz. Yazın gelişi yaklaşırken bu yöntemleri kullanarak güzel ve bakımlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.