Vipbakim

Ağız Kokusu Neden Olur, Nedenleri Nelerdir?

Ağız Kokusu Neden Olur, Nedenleri Nelerdir?

Her geçen gün sosyalleşen insan modern dünyada birbiriyle sürekli iletişim içinde olan tam anlamıyla bir sosyal varlık durumuna gelmiş durumda. İnsanlar birbirleriyle sözlü iletişimi gerçekleştirirken dış görünüşlerine dikkat ettikleri kadar, vücutlarından yayılan pis ve itici kokulara da dikkat etmek zorundalar.

Bu kokular arasında insanları iletişim sırasında itici kılan en büyük koku ise ağız kokusu. Peki ağız kokusu neden olur? Ağız kokusu dış etmenlerle veya bazı organlardan dolayı kaynaklanan birçok nedeni olabilir.

İnsanlar günlük hayatta dışlanmak istemiyorsa bunun yanında ciddiye alınarak karşındakiyle iletişim kurmak niyetindeyse ağız kokusuyla mücadele etmelidir. Ağız kokusunun belli başlı sebepleri vardır.

Bunlardan en önemlisi akciğer ve sinüs enfeksiyonlarıyla beraber şeker hastalığı, böbrek ve akciğer yetmezliği olarak sıralanabilir. Bunun yanında aç kalmanın, öğünlere dikkat etmemenin ve sigara içmenin ağız kokusuna neden olduğu bilinmektedir.

Ağız kokusuyla mücadele

Ağız ve diş sağlımızı sık sık kontrol etmeli ve bakımını yapmalıyız. Ağzımızdan geçirdiğimiz tüm operasyonları dikkate alarak dişlerimizi kontrol etmeli mümkün olduğunca ağzımızı ferahlatıcı şekerler yemeliyiz.

Günlük içeceklerimizde tarçın kullanmak ağız kokusuyla mücadelede önemli bir etkendir. Kesinlikle sigara içmeyi bırakmalı ya da azaltmalıyız. Bunun yanında sağlıklı bir ağıza bunun yanında kokusuz bir şekilde sahip olmak istiyorsak, yemek esnasında lokmalarımızı çiğneyerek yemeye özen göstermeliyiz. Uzmanlarca kanıtlanmış bu yöntemler ağız sağlığımızı korumamızda etkili yöntemlerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.