Vipbakim

Ağız ve diş sağlığı nasıl korunur?

Ağız ve diş sağlığı nasıl korunur?

Ağız ve diş sağlığı estetik yönünden önemli olduğu gibi vücut içinde oldukça önemlidir. Ağız da oluşan bir tür hastalık kılcal damarlar ve sinirler etkisi ile diğer organları da etkiler. Altı ayda bir düzenli olarak kontrol ettirilmesi gerekilen ağız sağlığı ayrıca kişinin kendine duyduğu özgüven açısından temizlik olarak da oldukça önemlidir. Olduğumuz mevsime bakarsak yaz aylarında serinlemek adına dondurma ve meşrubat gibi çok sayıda şekerli, soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi diş minesi üzerinde büyük bir erozyon yaratmaktadır. Aynı zamanda diş eti sağlığı açısından da büyük bir tehlike arz etmektedir.

 

agiz-sagligi

İyi bir ağız sağlığı;

sadece diş fırçalamakla elde edilemez ağız sağlığı sadece diş sağlığından ibaret değildir. Ağız ve diş sağlığı yolunda izlemeniz gereken birçok adım vardır bunlardan en önemlisi dişlerin düzenli olarak fırçalanması ve diş ipiyle temizlenmesidir. Diş temizliği sağlanırken öncelikle ideal bir diş fırçası seçilmelidir bu seçilen fırça ne çok sert nede çok yumuşak orta düzeyde bir sertliğe sahip olmalıdır.

dis-sagligi

Yumuşak bir diş fırçası diş temizliğinde yetersiz kalırken, çok sert bir diş fırçası da diş minesine ve diş etine zarar vererek kanamalara yol açmaktadır. Bunun haricinde düzgün bir ağız sağlığı ve temizliğinde diş macunu da büyük yer tutmaktadır. Hekimlerin önerdiği ve bilindik bir diş macunu kullanımı diş sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir. Ağız sağlığı konusunda en önemli etkenlerden biri işinin piri bir doktordan tavsiye almaktır. Doktorunuza danıştığınızda çok daha ideal bir şekilde yol gösterecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.