Vipbakim

Çocuklarda Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarda Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bir çocuğun diş bakımı gerçekten annesinin sağlıklı hamileliğiyle başlar, çünkü bebek dişleri doğumdan önce oluşmaya başlar. Hamiliyseniz, dengeli, besleyici bir diyet yemeyi ve yeterli miktarda vitamin ve mineral elde etmeyi unutma. Hamile kadınların diş hekimliğinde muayene yapması ve boşlukları veya diş eti hastalığına yakalanmaması önemlidir. Çocuğunuzun erken diş bakımına başlamasıyla diş çürümesine maruz kalmamasını sağlayabilirsiniz. Diş sorunlarını önlemek ve güzel gülüşünü sağlıklı tutmak için bu adımları takip edin.

Diş Kontrollerine Hemen Başlayın

Çocuğunuzun ilk doğum gününe kadar diş hekimi görmesi gerekir. Erken önleyici bakım size uzun vadede maddi anlamda avantaj sağlayacaktır. Araştırmalara göre, 5 yaşına kadar diş hekimi gören çocuklar için diş sağlığı hizmetinin maliyetinin yaklaşık 5 yılda% 40 daha düşük olduğunu göstermektedir.

İyi Alışkanlıkları Öğretmek

Fırçalama, hareket halindeyken çok önemlidir. Bebeğiniz dişleri olmadan önce hafifçe diş etini fırçalayabilirsiniz. Bir bebek diş fırçasında su kullanın ya da yumuşak bir bezle temizleyin. Bebeğinizin dişleri göründüğünde günde iki kez bebek diş fırçası ve fluorürlenmiş diş macunu ile fırçalayın. Dişlerinin ikisi birbirine değince diş ipi kullanmaya başlayın. Diş hekimlerinize teknikler ve çizelgeler hakkında bilgi verin. Yatmadan hemen önce fırça ve diş ipi ertesi sabaha kadar çocuğunuza su hariç yiyecek veya içecek vermeyin. Diş hekiminiz, çocuğunuzun ne zaman gargara yapmaya başlamasını önerebilir. Nasıl tüküreceğini bilene kadar beklemelisiniz.

Şekerli İçecekleri Azaltın

Çoğu ebeveyn, meyve suyunun bir içecek için sağlıklı bir gün ortası seçimi olduğunu düşünüyor ancak çürümeye neden olabilir. Çocuğunuzu % 100 meyve suyundan günde en fazla 4 bardak ile sınırlayın. Sadece yemek saatlerinde şekerli içecekler ve gıdalar verin ve meyve suyunu bir muamele olarak kullanın.

Çocukların Emzik Alışkanlığı

Çocuğunuzun emzik kullanmasına izin vermek için birçok iyi neden vardır, ancak uzun vadede dişlerinin nasıl sıralamasını etkileyebilir. Ayrıca ağız şeklini değiştirebilir. Hâlâ 3 yaşından büyük bir emzik kullanıyorsa doktorunuzla konuşun.

çocuklarda ağız bakımı

Diş Fırçalamayı Ona Bırakın

Çocuklar 2 ya da 3 yaşlarındaki bir yetişkinin yardımıyla dişlerini fırçalamaya başlayabilirler. Ancak 6 yaşlarına kadar tek başlarına gitmek için hazır olmayabilirler. Çocukların diş ipi becerilerini mükemmelleştirene kadar 10 yaşına kadar sürebilirler. Günün sonuna kadar beklemeyin. Çocuğunuz yorulursa, fırçalamasına yardım edin.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.