Vipbakim

Diş eti kanamasına ne iyi gelir? Diş eti kanaması nasıl geçer?

Diş eti kanamasına ne iyi gelir? Diş eti kanaması nasıl geçer?

Ülkemizde en sık rastlanan hastalıklardan birisi, diş eti kanamasıdır. Diş eti kanamasının birçok sebebi olabilmekle birlikte, aynı zamanda sonuçları da önemseyecek şeylerdir. Bazı hastalıklar sosyal hayatımız üzerinde pek etki etmese bile; kimi hastalıklar sosyal hayatımızı tamamen etkilemektedir. Diş eti kanaması da bu hastalıklardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Diş eti kanamasına ilişkin bilmemiz gerekenler nelerdir, bunlara değineceğiz.

Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Gerek bakteri plakları olsun gerek ise de diş taşları olsun birikerek, diş eti kanamasına neden olmaktadır. Bu bağlamda diş etinde meydana gelen kanamalar, diş eti rahatsızlıklarında habercisi olabilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaştığınız zaman, acilen bir uzmana gözükmeniz gerecektir.

Diş Eti Kanadığında Neler Yapılmalıdır?

Diş eti kanamasının bulunduğu bölge, diş fırçalarken dikkatli bir şekilde fırçalanmalıdır. Ters bir müdahale yapıldığı zaman çok daha fazla hasar görebilir ve bu da dönülmez yollara sokabilir. Diş eti kanamasının olduğu bölgede aynı şekilde, diş ipi ile temizlenmeli ve ağız sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Eğer kanamanın hala durmadığını görüyorsanız; yapmanız gereken bir diş doktoruna başvurmak olacaktır.

Diş Eti Kanamasında Nasıl Önlem Alınır?

  • Fırçalama süresini be uzatmalı ne de kısa tutmalısınız. 2 dakika kadar fırçalamalı ve bırakmalısınız.
  • Fırçalama sırasında, dişlerinize yumuşak ve masaj yapar hareketlerle fırçalamaya özen gösterin ki; dişleriniz çok daha fazla zarar görmesin.
  • Dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır. Sabah kahvaltısından sonra ve gece yatmadan önce, 2 kere fırçalanmalıdır.
  • Önceden önlem almalısınız, ağız hijyenine önem göstermelisiniz.
  • Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ise; son işlem olarak yapmanız gereken şey, diş ipi kullanmak olacaktır. Bu sayede de diş etleriniz oldukça rahatlayacak ve sağlıklı bir şekilde gelişimine devam edecektir.
Diş Eti Kanaması Olanlara Tavsiyeler

Diş fırçalamaya özen göstermelisiniz. Eğer dişlerinizi fırçaladığınız zaman kanamalar çok daha sık meydana geliyorsa; aslında buna hazırlıklı olmalısınız. Yapmanız gereken şey bu alışkanlıktan kurtulmamak olacaktır ve bunu devam ettirmek olacaktır. Aynı zamanda da yapmanız gereken en önemli nokta ağız sağlığına dikkat etmek olacaktır. Aksi takdirde ise; ağız yolu ile çeşitli hastalıklar meydana gelecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.