Vipbakim

Diş Hassasiyeti Nasıl Giderilir?

Diş Hassasiyeti Nasıl Giderilir?

Ağrılar kimi zaman baş edilemeyecek derecede yoğunlaşır ve bu da sağlığımızı ciddi derecede etkiler. Baş ağrıları özellikle de; günlük hayatımızı en derinden etkileyecek olan ağrı sınıfına girmektedir. Hem uyutmaz hem de ayakta duramamamıza neden olur. Bunun çözümlerinden birisi ağrı kesici olurken; kimi zaman ise genel olarak ağrının sebebinin migren olması çeşitli çözümlere yol açmaktadır. Bunun gibi kritik ağrılardan birisi; diş ağrıları olabilmektedir. Diş ağrıları durumunda yapılabilecek durumlara bakacağız. Diş hassasiyeti nasıl giderilir sorusuna da bu sayede çözüm getireceğiz.

 

Neden Dişlerimiz Ağrır?

Çoğu zaman için sıcak ve soğuk yiyip içmek neden olurken; kimi zaman içinde genetik olarak karşımıza çıkabilir. Diş hassasiyeti bu bağlamda çözüme kavuşması gerekilen bir noktada durmaktadır. Sadece bunlar değil, aynı zamanda:

  • Hızlı ve sert diş fırçalama
  • Diş eti hastalığı
  • Minelerin eskimesi veya aşınması
  • Dişlerin çürümesi

Hassasiyetin Geçmesi İçin

Diş Fırçanızı Değiştirin: Her gün yapacağımız diş fırçalama eylemi; diş hassasiyeti konusunda yine en hassas durumu karşımıza çıkartacaktır. Yumuşak olacak diş fırçası ve aynı zamanda diş macunu kullanarak hassasiyetin önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda antiseptik ve flörürlü gargarayı her gün kullanarak dişlerini koruyun.

Asidik Besinlerden Uzak Durun: Kola, yoğurt ve bunun gibi asidik içecekler günlük hayatımızda oldukça fazla kullandığımız besinler arasına girmektedir. Bu yüzden ise bu besinleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

Ağız Koruması Kullanın: Geceleri dişlerimizi farkında olmadan oldukça fazla gıcırdatır ve dişlerinizi oldukça fazla sıkarsınız. Bu da diş hassasiyeti bakımından sıkıntılıdır. Bunun önüne geçmek için ise; doktorunuza danışarak, geceleri ağız koruması kullanabilirsiniz.

Çekilmiş Diş Eti Tedavisi Uygulayın: Sert fırçalamadan dolayı diş etleriniz zamanla zarar görecektir. Bunun için ise yapılması gerekilen doktorunuza başvurarak bu çekilmiş eti tedavi etmek olacaktır.

Karbonat Kullanın: Diş minesinde zaman geçtikten sonra hasar oluşmaya başlar ve bu da sizleri oldukça rahatsız edecektir. Hem rahatsız olmanıza hem de ağrılı bir süreçten geçmenize neden olacaktır. Bunun için çeyrek bardak suyun içerisine çeyrek çay kaşığı karbonat atın ve ağzınızı bu su ile çalkalayın. Ardından ise dişlerinizi fırçalayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.