Vipbakim

İleri Yaşlarda Ağız Bakımı Nasıl Olmalı?

İleri Yaşlarda Ağız Bakımı Nasıl Olmalı?

Bir insanın yaşı ne olursa olsun, oral hijyeni genel sağlık koşullarının önemli bir bileşenidir. Ağzınız sağlıklı olduğunda, sevdiğiniz ve uygun beslenmeye ihtiyaç duyduğunuz gıdaları yiyebilirsiniz. Ayrıca gülümseyerek, konuşarak ve gülmekten daha keyif alacaksınız. Dişlerin ömür boyu süreceği düşünülmektedir, ancak uygun günlük bakım ve düzenli diş hekimi ziyaretleri dişler için önemlidir.

Diş Çürüğü

Dişler emaye denilen sert bir dış kaplamayla kaplıdır. Her gün, dişlerinize ince bir bakteri filmi (plak) oluşur. Zamanla bakteri, boşluklar olarak adlandırılan emaye deliklerine neden olabilir. Dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak, bu filmin bir kısmını ortadan kaldırır ve çürümeyi önlemeye yardımcı olur, ancak boşluk oluştuğunda diş hekimi bunu düzeltmek zorundadır.

Flüor içeren diş macunu kullanarak dişlerinizi çürümeye karşı koruyabilirsiniz. Çok diş çürümeniz varsa, diş hekimi ya da diş hijyenistiniz bir ofis ziyaretinde fluorür tedavisi verebilir ya da evde flüorür jeli veya gargara jölesi kullanmanızı önerilir.

Dişeti Hastalıkları

Dişeti hastalıkları, plak zamana bağlı olarak ve dişeti çizgisinin altında biriktikçe başlar. Bu plak, dişleri tutan dişeti, bağ dokusu ve alttaki kemiğe zarar veren enfeksiyonlara neden olabilir. Dişeti hastalığı, diş etlerinizi sık sık kırmızı ve kanama olasılığı vardır. Dişeti hastalığının ilk belirtileri dişeti iltihabı olarak bilinir. Diş eti iltihabı tersine çevrilebilir ve fırçalama ve diş ipi gibi gelişmiş günlük bakımı ile iyileştirilebilir.

Dişlerinizi Ve Diş Etlerinizi Temizleme

Dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak için doğru birkaç yol vardır. Bunlar;

Dişlerinizi yumuşak kıllı bir fırça ve florürlü diş macunu ile her taraftan hafifçe fırçalayın.
Küçük, dairesel hareketler ve kısa ve ileri geri darbeler kullanın.
Dudak çizgisi boyunca dikkatli ve nazikçe fırça yapmaya zaman ayırın.
Ağzınızı temiz tutmaya yardımcı olmak için hafifçe dilinizi fırçalayın.

ağız bakımı

Diş ipi ile dişlerinizi her gün temizlemeniz de gerekir. İyi bir diş ipi, dişlerin arasına bir diş fırçası ulaşamayan plakayı ve artık yiyecekleri alacaktır. Diş ipi çalkalandıktan sonra çalkalandığınızdan emin olun.

Fırçalama veya diş ipi diş etlerinizin kanamasına neden oluyorsa veya ağzınızı incitiyorsa dişçiye danışın. Diş ipini tutmak veya manevra yapmakta sorun yaşıyorsanız, plastik bir diş ipi tutucu yardımcı olabilir. Diş hekiminizden size diş ipi vermenin doğru yolunu göstermesini isteyin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.