Vipbakim

Sağlıklı Dişler İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Dişler İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı bir gülüşü düşündüğümüz zaman aklımıza ilk gelen şey; elbette sağlıklı dişler oluyor. Günlük hayatımızın içerisinde, bizler için en rahatsız edici durum; dişlerimizin kötü gözükmesidir. Bu durum sadece günlük hayatımızı da değil; sosyal hayatımızı da en derinden etkilemektedir. Sağlıklı dişler için yapılması gerekenler neler olabilir, nasıl sağlıklı bir diş sağlığına kavuşabiliriz?

Sağlıklı Dişler İçin

C vitamini ve kalsiyum, sağlıklı dişler için aklımıza ilk önce gelen seçeneklerden birisidir. Süt ve süt ürünleri olsun veya brokoli gibi sebzeler olsun, bunların tüketimini ne kadar arttırırsak, dişlerimizin sağlığı da bir o kadar iyi olacaktır.

Sağlıklı bir diş sağlığı adına yapılan ilk eylem; 6 ayda bir diş doktoruna gitmek olacaktır. Olası rahatsızlıklardan sizleri hem önceden haberdar etmiş olacak ve gereken önlemin alınmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda dişler her gün 2 kere en az 2’şer dakika fırçalanmalıdır.

Diş fırçası ve diş macununun kimi zaman için yettiğini düşünüyorsanız; büyük bir yenilgi içerisindesiniz demektir. Bu bağlamda ise gerek diş ipleri gerek ise de gargara kullanılmalıdır. Diş ipi günde bir sefer kullanılabilir.

Diş fırçası, dişlere bastırılarak kullanılmamalıdır. Diş fırçalarının uçları oval olmalıdır ki dişlerinize ve diş etlerine zarar vermesin. Diş fırçaları 3 ayda bir yenilemelidir.

Diş bakımı dediğimiz zaman, günde birçok kez dişlerin fırçalanmasının etkili olmadığını biliyorsunuzdur. Nasıl ve ne kadar zaman fırçalandığı önemlidir. Dişler masaj yapar gibi, yumuşak şekilde ve bastırılmadan fırçalanmalıdır.

Dişlerin zaman içerisinde sararması, kesinlikle yaşın getirisi olmamaktadır. Bunun tek sebebi, yetersiz bakımların yapılmış olmasıdır ve bu zamanda kadar dikkat edilmemesidir.

Diş macununu fazla kullanmak, dişlerin aşınmasına ve zarar görmesine neden olacaktır. Bunun yerine her fırçalama bir miktar diş macunu kullanın. Aynı zamanda diş macununuzu aşınma dolayısı ile arada bir değiştirin.

Ortodontik tedavi uygulamış kişiler, uzmanlarından 20’lik dişler adına bir bilgi almalıdır. 20’lik dişler kimi zaman ağız yapısını bozabilmektedir.

Sigara kullanımı diş sağlığı açısından en kilit noktadır. Sigara bir süre sonra dişlerin sararmasına neden olacaktır. Bu bakımdan dolayı da ne kadar az içerseniz o kadar az zarar görürsünüz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.