Vipbakim

İyi Aile Olmanın Kuralı

281
İyi Aile Olmanın Kuralı

Bütün aileler farklı olmakla birlikte iletişim, kaliteli zaman geçirmek ve çatışmaları oldukça iyi ele almak her zaman önemlidir. Sert eleştirilerden kaçının, aktif olarak birbirlerini dinleyin ve sevgi ve takdir ifade etmenin küçük yollarını bulun. Günlük ve haftalık aile rutinlerini oluşturun ve programlarınız için elinizden gelen kadar zaman harcayın.

İletişimin Geliştirilmesi

Ailenizin üyelerinin neler söyleyeceklerine saygı gösterin. Birisi bir görüş belirttiğinde konuşmayı bitirebilmek için görüşlerini reddetme ya da onları kesmeyin. Açık, saygılı iletişim kanallarını korumak ailenizin güvenini geliştirmesine ve bağını güçlendirmesine yardımcı olacaktır. Örneğin, bir görüş belirttikleri zaman kardeşlerinizle dalga geçmekten kaçının.

Sert Eleştiri Ve Yargılardan Kaçının

Birbirinize duygularınızı ifade etme iznini verin ve eleştiri veya yargıdan sakince dinleyin. İnsanlar sert yargı beklediklerinde, bir şeyler şişirip duygularını paylaşmaktan kaçınırlar.

iyi aile olma

Haftalık Aile Toplantıları Düzenleyin

Bir aile toplantısının resmi olması veya sadece ağır konular üzerine odaklanması zorunlu değildir. Her hafta, TV’yi kapatın ve telefonları bırakın ve bir saat kadar birbirinizle konuşun. Geçen haftanın iniş çıkışları, gelecek etkinlikler hakkında konuşun.

Günlük Ve Haftalık Aile Rutinlerini Koruyun

Yemek, uyku ve planlı bir programa göre düzenli aile aktiviteleri yapın. Rutinler ve ritüeller, bir ailenin tanımlanmasına, stresin azalmasına ve istikrarlı ve konforlu bir ortam yaratılmasına yardımcı olur.

Doğum Günü Ve Bayramlarını Birlikte Aile Geleneği Olarak Kutlayın

Her doğum gününüzde veya tatilinizde aynı şeyleri yapmak zorunda değilsiniz. Örneğin, bir aile üyesinin favori restoranına gidebilir veya doğum günlerinde en sevdikleri etkinliklerini yapabilirsiniz.

Yemekleri Mümkün Olduğunca Sıklaştırın

Ebeveynler çalışıyor ve çocuklar okula gidiyorsa, her gün kahvaltı ve akşam yemeğini birlikte almak zor olabilmektedir. Ancak mümkün olduğunca sık yemek için elinizden geleni yapın. Aile yemekleri önemli bir rutin olup, birbirinizin hayatına karışmanıza yardımcı olabilir.

Düzenli Aile Faaliyetleri İçin Zaman Ayırın

Düzenli aktiviteler arasında bisiklet sürmek, yürüyüşler veya oyun kartları yer alabilir. Mümkünse, bir aile etkinliği için haftanın en az bir öğleden sonra veya akşam vakitlerine uygulamaya çalışın.

Ev İşlerini Birlikte Yapın

Ailede ev işlerini yapmaktan hoşlanmayan birkaç kişi çıkabilir, ancak evde sorumluluk paylaşmak ailenizdeki herkesin evinizde gurur duymasına yardımcı olabilir. Mümkün olduğunca eğlenceli hale getirmeye çalışın, örneğin müzik dinleyerek evinizi toparlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.