Vipbakim

Aylara Göre Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır

Aylara Göre Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır

Sevgili okuyucular bahçelerimizde yapılması gereken işleri kısa bir süre için geçerli olmadığını unutmayalım. Bahçe bakımı her ay yapılabilecek işlerimiz arasında. Yani kimi bitkilerimiz vardır ki her gün bakım ister, kimi bitkilerimiz vardır ki bakımı çok kolay ve fazla ilgi istemez. Mevsimler değiştikçe bakımlarımızın da çeşitliliği değişmektedir. Kış aylarında iklimsel hava şartlarına göre bakımların yapılacağı söz konusu. Örnek verecek olursak sahil kesimlerinde kış ayları pekte çetin geçmez. Bu yüzden bu bölgelerde bakım her daim yapılmalıdır. Kışın sert geçtiği bölgelerde ise zaten bahçemiz su, gübre ve ilaçlama gibi gerekli şeyleri istemez. Nedeni ise kar tamamen doğayı etkisi altına almıştır demektir. Bulunduğunuz bölgenin iklim koşullarını düşünerek kendinize bakım seçebilirsiniz.

bahce-bakimi

Bazı bitkilerimiz ve ağaçlarımız Şubat aylarında budanması, gübrelenmesi yapılır. En önemli bakım zamanı Mart ayıdır. Nedeni ise doğanın yeniden var olma mücadelesine girmeye başlamasıdır. Yani hayat bulmasıdır. Bu ayda gereken bütün önlemleri almamız lazım. Önlem derken neyi kastediyorum. Budama yapmak için, tarlayı sürmek için, bahçemizi bellemek için, gübreleme yapmamız için bize gerekli olacak bütün ekipmanlarımızın kontrolünü yapıp hazır hale getirmemizdir. Nisan ayı en güzel aylardandır. Çünkü Nisan ayında bütün bitkilerin dikimine başlanır. Nisan ayında ektiğimiz bütün bitkilerimiz Mayıs ve Haziran aylarında gülücükler açarak kendini göstermeye başlar. Bunların bakımlarını düzenli yapmalıyız. Gerek ilaçlama gerek gübreleme gerekse toprak bakımı yapılmalıdır.

bahce-bakimi-nasil-yapilir

Yaz dönemi boyunca sofralarımızdan eksik olmayacak yeşil soğan, marul, maydanoz, biber, domates vb. ürünlerin hasadına başlarız. Ve ellerimizle büyüttüğümüz bu güzel organik besinleri afiyetle yemeye başlarız. Bu aylarda sulamalarımızda düzenli bir şekilde kontrol etmemiz gerekiyor. Sezonun bitmesinin ardından toprağın işlenmesinde en güzel ay Ekim ayıdır. Topraklarımızı çapa yapma, belleme ve gelecek seneye hazırlama adına yapılmalıdır. Havaların iyiden iyiye soğuduğu aylarda artık bakım yapılması giderek zorlaşacaktır. Bize düşecek tek şey dökülen yaprakları ve dallarımızı temizlememiz gerekiyor.

Tarlalarımızdan asla vazgeçmeyelim. Onlar bize hayat veren tek şey.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.