Vipbakim

Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır

Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır

Her mevsim yaşayan renkli bahçelere sahip olmak elinizdedir. Bahçenize doğru zamanda ve doğru şekilde bilgi ile yapılacak müdahaleler ile bu mümkündür.
Mükemmel sonuca ulaşmak için bahçenize bilgili ve güvenilir eller tarafından bakım yapılması önemlidir. Bitkilerinizin bakımı ve sağlıklı gelişimini sağlamak, toprağınızın gübrelenmesi bahçenizin sağlığı açısından oldukça önemlidir.İçerisinde ki bitkilerin temizlenmesi, köklerinin havalandırılması, bakımı, gübrelenmesi, ağaçların budanması, hastalıklı dal ve yapraklarının temizlenmesi bahçeniz açısından oldukça önemli işlerdir.
Bahçe bakımı mevsimlere ve hava şartlarına göre değişmektedir.Kış aylarında bahçenizde ki bitkilerin karlarının temizlenmesi bitkilere zarar vermemek açısından oldukça önemlidir.bahce-bakimi-nasil-yapilir
Erken yapılmayan bakım sonucunda kırılan dalların temizlenmesi, don tehlikesine karşı hassas türlerin muhafaza edilmesi, bitkilerin yaralı dokularının macunlanması gerekmektedir.
Kışın özellikle kasım ayının yarısından itibaren, yeri değiştirilmek istenen bitkiler uygun şekilde sökülüp istenilen yere dikilebilir.Kış ayında bahçe bakımı ve bahçede yapılacak işler çok azdır. Bu aylar ekipmanların temizlenip yeni sezona hazırlanması için uygun aylardır.
Sonbahar aylarında ise kıştan çıkan bitki ve ağaçların temizliği, budanması ve form verme çalışması yapılmalıdır. Böcek ilaçlanması yapılmalıdır ve mevsimlik çiçek tohumları bahçelere ekilmelidir.bahce-bakimi-bilgileri

 

Ağaçlardan yoğun olarak yaprak döküldüğü dönemlerde, dökülen yaprakların böcek üretmemesi ve çimlere zarar vermemesi açısından bahçeden atılması gereklidir.Çimlere kış gübresi bu aylarda atılmalıdır.Yaz aylarında havaların ısınması nedeniyle bahçenizde coğalabilecek ve bitkilerinize zarar verebilecek her türlü böcek veya mantara karsı önlemler alınmalıdır.Mesela her 10 günde bir bahçe periyodik olarak bakım yapılıp, bahçe gelebilecek her türlü zarara karşı ilaçlanmalıdır.Yaz aylarında bahçede ki çimlerin boyları uzun olarak kesilmelidir. Hava sıcaklıkları nedeniyle bahçe sulaması düzenli olarak yapılmalı, ilaçlama için gün içerisinde sıcaklığın en düşük oldugu saatler seçilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.