Vipbakim

Bebek Kundaklama Geri Döndü

Bebek Kundaklama Geri Döndü

Eskiye dönmek ve aynı zamanda eski ile yaşamak sadece anılara mahsus olarak karşımıza çıkmıyor. Eski kıyafetler günümüzde moda olmaya başlarken; aslında eski usul yöntemlerde günümüze neşe katmasıyla birlikte aynı zamanda yarar sağlamaya başlamıştır. Bebek kundaklama ise; söz konusu olan eski durumlardan birisi olarak karşımıza çıkmıştır. Bebek kundaklama geri döndü haberlerine baktığımız zaman ise; sahiden, bebeklerin kundaklandıkları zaman ne kadar iyi olduğunu ve aynı zamanda hayatlarının da bir düzene girdiğini görebiliyoruz. O halde bakalım; kundaklama hakkında bilmediğimiz ne gibi şeyler bulunur.

Kundaklanma Nedir?

90’lı yıllara giriş yapılmış olmasından sonra; kundaklama işlemi iyice eskide kalan bir profil çizmiştir. Her ne kadar çok nadir olmak koşuluyla kullanılıyor olsa bile; eski sıklıkta kullanılmadığını da hepimiz biliyoruz. Özellikle de bebekler henüz doğduğundan, 40’ına kadar geçen sürede sürekli olarak kundaklanmaktadır.

Batıda Neden Tekrar Kundaklama Geri Döndü?

Uzmanlara bakıldığı zaman kundaklamanın birkaç sıkıntısı oluşmaktadır. Bunlardan birisi; bebeklerin sıkı sıkıya sarındıkları için dönmesi gibi bir durumda yüzüstü düşerek; bunun sonucunda boğularak ölmesidir. Bu her ne kadar sık olarak görünen bir durum olsa bile; dikkat edilmesi durumunda pek de sıkıntıya yol açmayacaktır.

Kundaklanan bebekler çok daha kolay ve aynı zamanda rahat bir şekilde uyuyabilmektedir. Özellikle de kolları ve aynı zamanda bacakları sarılı olduğu için; gereksiz hareketlerden kaçınırlar ve bu sayede de çok daha kolay bir şekilde uyuyabilirler.

Kundaklamanın Avantajları

  • Bebekler kundaklama sayesinde çok daha kolay bir şekilde uykuya dalacaklardır.
  • Bebekler kendilerini bu sayede çok daha güvende hissederler. Kendilerini anne karnındaymış gibi hissederler.
  • Yeni doğanlar; kendi kendilerini uyandırma gibi bir girişimde bulunurlar. Bu durum ortadan kakmaktadır.
  • Beyin hasarı gibi bir problem çerçevesinde doğan bebeklerde ağlama çok daha aza indirgenir.
Kundaklanmanın Dezavantajları
  • Kundaklanma durumunda bebek sıcaktan bunalabilir.
  • Hafif bir şekilde yapılan kundaklama durumunda; yeni doğan bebekler huzursuz olur ve bu durumda da kundakları açılarak bebeğin boğulma riski olabilir.
  • En sıkıntılı durumlardan birisi ise; bebeklerde kalça çıkıklığı gibi bir problem olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.