Vipbakim

Emziren Annelere Yasaklı Besinler

Emziren Annelere Yasaklı Besinler

Besinler kimi zaman yararlı kimi zaman ise zararlıdır. Bunları ancak çok yediğimiz zaman anlayabiliriz ya da yenilmemesi gerekilen durumlarda yediğimiz zaman sonuçlarını öğrenebiliriz. Özellikle de hamilelik sırasınca yenmemesi gerekilen kimi besinler bulunmaktadır. Her ne kadar yiyor olsak bile; sonuçlarına da bu denli katlanmak gerekecektir. Bunun dışında ise emziren annelere yasaklı besinler bulunmaktadır. Bu besinlerin kimi gaz yapma gibi bir özelliğe sahip ise de kimi bebekte farklı etkenlere yol açmaktadır. Bakalım bu besinler nelerdir.

Yasaklı Besinler Nelerdir?

Gaz problemleri, bebekler açısından oldukça sıkıntılıdır. Her ne kadar biz fark etmiyor olsak bile; bebeklerde oluşan gaz problemi bir süre sonra onları rahatsız edecek ve aksi gibi bir de uyutmayacaktır. Bunu önlemek adına yemekler yavaş yenmeli ve iyi çiğnenmelidir.

Baharatlı yiyecekler, bebekler için tehlike unsuru olabilir. Çok aşırıya kaçmamak kaydı ile yenilebilir ama fazla yenildiği zaman; bebeklerde kusma ve mide rahatsızlıkları yaşatabilir.

Kafein, çikolata ve aynı zamanda enerji içecekleri kesinlikle emziren annelerin besin kaynakları olmamalıdır. Bu tarz besinler zaman içerisinde bebekte huzursuzluk yapacaktır ve gelişimini de engelleyecektir.

Portakal, limon, ananas ve mandalina gibi yiyecekler; elbette C vitamini açısından oldukça etkili besinlerdir. Ama çok tüketildiği zaman, içerisinde bulunan asitler nedeniyle; gaz, sıkıştırma ve zamanla döküntülere neden olabilmektedir.

Anneler ne kadar gaz yapan yiyecek yeseler, bebeklerde bu derece de, süt sayesinde, o içeceklerden etkileneceklerdir. Özellikle de; salatalık, brokoli, lahana ve karnabahar gibi yiyecekler büyük gaz problemleri ortaya çıkartabilir.

Her ne kadar yazın, soğuk yiyecekler tüketmek anneyi oldukça rahatlatıyor olsa bile; bebeklerde bu etki tersine dönmektedir. Dondurucu gıdalar ve aynı zamanda soğuk yiyecekler annede üşütmeye sebep olurken; bu etki bebeğe de geçmektedir.

Günlük alınması gerekilen sıvı miktarı, ki özellikle de su, 4 litre olmalıdır ve 6 öğün beslenilmelidir.

Emziren annelerin kesinlikle alkol kullanmamaları gerekmektedir.

Balık emziren anne tarafından yenilebilir bir besin olsa bile; ton balığı yenilmemelidir. Dondurulmuş ton balığının içerisinde cıva fazlalığı olduğu için, bu besinde bebeğe geçecektir ve bu da sinir sisteminin gelişmesi açısından sıkıntılı bir sürece yol açacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.