Vipbakim

Erken Doğan Bebeğin Hastanedeki Yaşamı?

Erken Doğan Bebeğin Hastanedeki Yaşamı?

Gebeliğin 37. haftasından önce doğan bebekler prematüre olarak kabul edilir ve bazen “preemies” olarak adlandırılırlar. Bebeğini erken doğan anneler genellikle korkar ve sinirlidirler. Prematüre yenidoğanlarda komplikasyon riski yüksektir.

Neden Prematüre Yenidoğanlara Özel Bakıma İhtiyaç Duyulur?

Prematüre bebekler, dünyamızdaki yaşamla başa çıkmak için tam donanımlı değildir. Onların küçük bedenlerinde hala ciğerleri, sindirim sistemleri, bağışıklık sistemleri ve cilt gibi az gelişme gösteren parçaları vardır. Medikal teknolojinin gelişimi ile prematüre bebeklerin kendi başlarına yeteri kadar güçlü oldukları ilk birkaç gün, hafta veya ay hayatta kalmalarını mümkün kılmıştır.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi

Yenidoğan bakım üniteleri, yeni doğanların koruyucu ortamı ve sınırlı bir süre için evidir. Bu nedenle mümkün olduğunca tanıdık olmak akıllıca olacaktır. Çeşitli makinelerin ve ekipmanların nasıl işlediğini anlamak, rahatlamanıza ve odak kaybetmenize engel olmanıza yardımcı olabilir.

Yoğun Bakım Ünitesindeki Kontroller

Yoğun bakım ünitelerinde; monitörler, kalp atış hızı, solunum hızı, kan basıncı ve sıcaklık kaydının hepsini kontrol etmektedir. Kandaki oksijen miktarını ölçmek için bir nabız oksimetresi kullanılabilir.

Yenidoğanın göğüs, bacaklar, kollar veya vücudun diğer kısımlarında çeşitli yapışkan pedlerin olduğunu fark edebilirsiniz. Bu pedler, bir televizyon ekranına benzeyen ve çeşitli numaralar görüntüleyen bir monitöre bağlanan tellere sahiptir.

Yoğun Bakım Nefes Alma Cihazları

Endotrakeal tüp – Bu, sıcak, nemli hava ve oksijen sağlamak için yenidoğanın nefes borusunun altına yerleştirilen bir tüptür.

Ventilatör – Bu makineye bazen solunum cihazı da denir. Oksijen, hava basıncı ve nefes sayısını izleyebilen endotrakeal tübün bağlı olduğu solunum cihazı.

Sürekli Pozitif Havayolu Basıncı (C-PAP) – Bu yöntem, kendi başlarına nefes alıp ancak akciğerlerine havanın alınmasına yardımcı olması gereken bebekler için kullanılır.

Oksijen davlumbazı – Bebeğin başının üzerine yerleştirilen ve oksijeni bebeğe pompalayan bir boruya tutturulan berrak bir plastik kutu.

erken doğan bebek

Beslenme Yöntemleri

İntravenöz hatlar – Bu hatlar doğrudan bebeğin kan dolaşımına beslenme sağlar. Olgunlaşmamış sindirim sistemine sahip emmek, yutmak ve normal nefes alamayan prematüre bebekler için kullanılırlar. Bu yöntem, bazen diğer sağlık komplikasyonları için tedavi uygulanırken kullanılır.

Umblikal kateter – Bu ağrısız yöntem cerrahi olarak göbek kordonu bir tekneye yerleştirilen bir tüp içerir. Ancak, enfeksiyon ve kan pıhtıları içeren bu yöntemle ilgili riskler vardır. Bu nedenle, yöntem normal olarak yalnızca en kritik vakalarda ve yalnızca bebeğin birkaç hafta boyunca bu tür beslemeye ihtiyacı olabileceği durumlarda kullanılır. Bu bebekler için besin almanın en güvenli ve en etkili yoludur.

Oral ve burundan beslenme – Bu yöntem burun veya ağızdan geçirilen dar esnek bir tüp kullanır. Anne sütünü veya formülünü sindirmeye hazır ancak henüz emmek, yutmak ve koordine bir biçimde nefes alamayan bebekler için bir çözümdür.

Merkezi hat – Bu damarın içine sıklıkla kola eklenen, daha büyük bir damarın kullanılmasına izin veren bir intravenöz hattır. Bu, daha küçük damarları tahriş edebilecek besin maddeleri ve ilaçları vermenin bir yöntemidir.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.