Vipbakim

Yeni Anneler İçin Bebek Bakımı

Yeni Anneler İçin Bebek Bakımı

Bebek bakımı sadece onun altını temizlemek, ağladığında susturmak, karnını doyurmak değildir. Bebeğinizin her an yanında olarak onunla eğlenceli ve unutulmaz dakikalar geçirmelisiniz. Bebeğinizle aranızdaki bağın kuvvetlenmesinden sonra onun sebepsiz ağlamaları bile sizi yormaz.

Genç anneler ilk olarak daha deneyimli olan aile büyüklerinden yardım almalıdır. Her ne kadar her şey yolunda gitse de, bebek bakımı kurslarına katılmış olsanız da en ufak bir problemde paniğe kapılabilmeniz mümkün. Bu yüzden bebek bakımı süresince genç annelere destek olacak tecrübeli büyüklere ihtiyaç vardır.

anne-ve-bebek

Yeni doğan bebeklerin beslenmesi her anne için dönem dönem sıkıntı yaratabilir.Bebeğin sıklıkla 2-3 saat arayla emzirilmesi gerekmektedir. Emzirmek anne sütünün devamlılığı açısından da önemlidir ve ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Ek gıdalara 6 aydan sonra başlayabilirsiniz. Bebeği besledikten sonra mutlaka gazını çıkarmalısınız. Bebeğin karnı doyduktan sonra bir miktar kusması normaldir. Ancak yeşil renkte kusma görürseniz mutlaka bir doktora götürmelisiniz.

Bebeğin alt temizliğinde özen göstermeniz gereken şey ise bebeğin her altını kirlettiğinde pişik olmaması için altının değiştirilmesi gerekir. Bebek cildi çok hassas olduğu için alt temizliği kimyasal maddeler içeren ürünler yerine su ve pamukla yıkayarak yapılmalıdır.

yeni-anne

Bebeğiniz eğer yaz aylarında doğduysa karnı doyduktan sonra bir çay kaşığı kaynayıp soğumuş su verebilirsiniz. Eğer günde 3-4 defa idrarını yapıyorsa yeteri kadar su içiyor demektir.

Yeni anne olmuş kişiler bebeğin hasta olmasından korktukları için onu kat kat giydirir, dışarı çıkarmaktan çekinirler. Ancak uygun havalarda bebek ile birlikte sık sık yürüyüş yapmak ve hava almak oldukça önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.