Vipbakim

B12 Vitamini Nelerde Bulunur?

126
B12 Vitamini Nelerde Bulunur?

B 12 vitaminin sağlığa birçok faydası vardır ve şifa deposudur özellikle sinir hücrelerini korur, kırmızı kan üreterek anemi riskini azaltır. B12 vitamininizin eksik olduğunu düşünüyor ve ilaç kullanmak istemiyorsanız hangi besinlerde B12 vitamini bulunuyor? Bunu bilmeniz gerekir.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 vitamini bulunan besinleri aşağıda sıraladık. Fakat bazı kişilerin rahatsızlıkları dolayısı ile her besin aynı oranda tüketilmemelidir. En iyi beslenme şeklini doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

Kabuklu Deniz Ürünleri

Midye ve istiridye gibi kabuklu deniz ürünlerinde güçlü B12 vitamini bulunur. Bu kabuklu deniz ürünlerinde aynı zamanda bakır, demir ve çinko gibi mineraller bulunur. Kabuklu ürünleri yüksek kolestrolü bulunan kişilerin daha dikkatli tüketmesi gerekir.

Ciğer

Kuzunun ciğerinde yüksek oranda B12 bulunur. Günlük önerilen miktarın 13 katı B12 içeren ciğer tüketmek aynı zamanda B6, A vitamini, çinko, demir, fosfor ve bakır içerir. Kolestrol içeren ciğer kalp hastalarının daha az alması gerekir.

Istakoz ve Yengeç

100 gram yengeç tükettiğinizde B12 ihtiyacının 2 katını karşılamaktadır 100 gram ıstakoz ise B12 vitaminin yarısını karşılar.

Balıklar

Balığı her zaman omega – 3 zengini diye biliriz. Fakat balık aynı zamanda B12 içeren bir besindir. 100 gram somon da 2 katı, uskumru da 3 katı ve ton balığında 2 katı B 12 vitamini bulunur.

Sığır Eti

Sığır eti B 12 açısından zengin olup demir, çinko ve protein bakımından da zengin bir besindir. Sığır etinde bulunan B12 hayvanın hangi bölgesinde daha çok belirlenemez. Fakat aşağı yukarı 10 gram yenilen sığır eti %60 ile tamamını karşılama arasında değişebilir.

Kuzu Eti

Kuzu etinin omuz bölgesinde bulunan eti B12 açısından zengindir. 100 gram pirzolada B12 vitaminin yarısı karşılanmaktadır.

Peynir

B 2 vitamini, kalsiyum ve protein içeren peynir çeşitleri B12 açısından oldukça zengindir. 100 gram beyaz peynir tüketenler günlük ihtiyacı olan B 12 vitaminin %28’ini karşılamaktadır.

Yumurta

Yüksek kolestrolü bulunan kişilerin yumurta tüketirken daha dikkatli olmaları gerekir. 100 gram yumurtada bulunan B12 vitamini %33’ünü karşılamaktadır. Bu sadece tavuğun yumurtası için geçerli rakamlardır. Çünkü ördek ve kazın yumurtası tavuğun yumurtasından daha fazla B12 içermektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.