Vipbakim

Doğru Beslenmek İçin 10 İpucu

Doğru Beslenmek İçin 10 İpucu

Sağlıklı bir hayat için sağlıklı beslenme gereklidir. Peki, nasıl beslenmeliyiz? İşte doğru beslenmek için bilmeniz gerekenler…

-Lifli besinler

Lifli besinlere öğünlerimizde yer vermemiz çok önemlidir. Çünkü lif içeren besinlerin kalori oranı düşük ama besleyicidir. Yani uzun süre tok hissetmenizi sağlarlar. Lifli besinlerin diğer bir özelliği, obezite ve kalp hastalıklarına karşı korumasıdır. Lifli besinler konusunda dikkat etmeniz gerekenler; günlük aldığınız miktar ve nasıl aldığınızdır. Miktarını düşük tutmaya ve besinler yoluyla almaya çalışmanız sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Peki, lifli besinler neler mi? Kuru baklagiller, taze sebze ve meyveler…

-Su

Gün boyunca su içmeyi unutmamalısınız. İnsanın vücudunun büyük kısmının sudan oluştuğunu düşünürsek, vücudun yenilenmesi için su gereklidir. Her birey, günlük en az 2 litre su içmelidir.

-Sebze

Sebzeler vitamin, mineral ve antioksidan deposudur. Üstelik kalori oranları çok düşüktür. Öyle ise neden öğünlerimizde sebzelere daha çok yer vermeyelim ki? Her öğün mutlaka sebze tüketmeye çalışın; pişirdikçe de vitaminlerinin gittikçe azaldığını unutmayın ve çok pişirmemeye dikkat edin.

-Meyve

Meyvelerde vitamin ve antioksidan deposudur ve üstelik tamamen çiğ tüketildiğinden dolayı vücudumuz faydalarından büyük ölçüde yararlanır.

-Protein

Hepimizin bildiği gibi protein vücudumuzun yapıtaşıdır fakat uzun süreli depolanamaz yani sürekli protein almak zorundayız. Bu yüzden de günlük protein tüketimimize dikkat etmeli özellikle de kaliteli protein tüketmeye özen göstermeliyiz. Yeterli protein almadığımız takdirde kas kaybı hatta kemik erimesi sorunları ile karşılaşabiliriz. Yumurta, balıketi, tavuk eti, kırmızı et, yoğurt, peynir ve süt kaliteli protein içeren besinlerdir. Gün içerisinde bu besinlerden herhangi birine öğünlerimizde yer vermeye dikkat etmeliyiz.

-Süt ürünleri

Süt ürünleri, yüksek oranda kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfor kaynaklarıdır. Gün içerisinde süt ürünlerini tüketmeyi unutmayınız. Çocuklarınıza da küçüklükten itibaren sevdirerek alışkanlık kazandırabilirsiniz.

-Az şeker

Günümüzde obezitenin temel nedenlerinden biri fazla şeker tüketimidir. Aslında şekeri doğal olarak meyvelerden alırız. Bu sağlıklı olan şekerdir ve şeker ihtiyacımızı karşılar. Yiyecek ve içeceklerimize sonradan eklediğimiz şekerler sağlıklı değildir ve vücudumuzun ona ihtiyacı yoktur. Yavaş yavaş sağlıksız şekeri azaltabilirsiniz, mesela öncelikle çay ve kahvelerinizden başlayarak…

-İyi yağlar

Enerjimizi yağlardan sağlarız. Bu nedenle yağ tüketimi çok önemlidir. Yalnız, iyi yağ tüketmeye özen göstermeliyiz. İyi yağlar hangileri mi? Zeytinyağı, avokado, çiğ kuruyemişler, tereyağı, Hindistan cevizi yağı…

-Az tuz

Bildiğiniz gibi tuz sodyum içerir ve sodyum; vücudumuzun sıvı dengesini düzenlemesi için önemlidir. Fakat günlük ihtiyacımızdan fazla tüketilen tuz, tansiyon sorunlarına yol açar.

-Alkol

Alkollü içecekler bize kalori verir fakat besleyici değeri yoktur. Ayrıca fazlası zararlıdır ve iştah kapatıp beslenme bozukluklarına sebep olabilmektedir. O yüzden sağlıklı bir yaşam için tüketmemeye ya da az tüketmeye çalışın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.