Vipbakim

Güzellik Sırları Bu Besinlerde Saklı!

244
Güzellik Sırları Bu Besinlerde Saklı!

Pek çok kadın güzellik sırları için alternatif yollar denerken aslında elimizin altında güzelliğimize güzellik katan fırsatları bazen göremiyoruz. Yüce yaratıcımız bütün imkanları elimizin altına sermiş, öyle ki güzelliğimiz için bile bu imkanları kullanmamız için bizlere fırsatlar vermiş. Evet, günlük olarak fark etmesek de pek çok mevsimsel tahıl, meyve ve sebzeler aslında güzelliğimiz üzerinde oldukça önemli bir etken. Gelin güzellik sırları için keşfedeceğimiz besinlerin bizlere ne gibi faydası olduğuna beraber göz atalım.

Tam Tahıllar: Tahıllar, vücut direncine olumlu yönde katkıda bulunan ve beraberinde damar çeperlerinin direncini artıran maddeleri ve B vitamini içermektedir. Tam olarak işlenmediği için de vitamin açısından oldukça zengindir. Örnek vermek gerekirse; sofralarımızda tükettiğimiz beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tüketmek elbette çok daha besleyicidir. Çünkü tahıllar aynı zamanda antioksidan kaynağıdır. Vücuttaki zararlı maddelerin dışa atılmasında rol oynadığı gibi iltihaba bağlı cilt hasarlarıyla da savaşır.

Kuruyemiş: İçerisinde barındırdığı E vitamini sayesinde cildinizin genç ve yumuşak olmasını sağlar. E vitamini cildi özellikle güneşin zararlı UV ışınlarına karşı ve yaşlanmaya neden olan etkenlere karşı korur. Fıstık ve ceviz bünyesinde bulunan Omega-3 yağ asitleri ile cildinizin tam bir dostudur. Ayrıca kuru yemiş de bulunan C vitamini vücuttaki iltihaplanmalara karşı mücadele ederek önleme görevi üstlenir.

Kırmızı ve Yeşil Sebzeler: Pek çoğumuzun severek yediği ve sofralarımızda genellikle salata olarak bulunan kırmızı yeşil sebzeler, A Vitamini açısından zengindir. Parlak ve yumuşak bir cilde sahip olmak isteyenlerin tüketmesi gereken besinlerin başında yer alan kırmızı yeşil sebzeler aynı zamanda vücudun hasar onarımında görev üstlenerek, yaşlanmaya karşı da mücadele eder. Özellikle ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzelerde de bol miktarda A vitamini bulunmaktadır. Bu sayede cildiniz hücre yenilenmesini başarılı bir şekilde yaparak daha parlak ve yumuşak bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.

Narenciye: Cildinizin yumuşak, sıkı ve gergin olmasında, daha genç görünmesinde görev üstlenir. C vitamini pek çok güzellik kremi yapımında da kullanılan birincil cilt bakımı içeriğidir. C vitamini aynı zamanda vücudun kolajen üretmesine de yardım eder. Kolajen, cildinizin yapısını şekillendiren proteindir ve 35 yaşından sonra azalmaya başlayan kolajen ile birlikte cildinizde sarkmalar görülebilir. Portakal, greyfurt, domates gibi besinler cildinizin gerginleşmesine ve genç görünmesine yardım eder.

Deniz Ürünleri: Pek çok kişi kokusunu sevmese de deniz ürünlerinin aktif bileşenlerinden olan Omega 3 yağ asitleri ile çinko açısından zengin oluşu, düzenli olarak tüketilmesi gerektiği sonucunu ortaya koyuyor. Omega3 bilindiği üzere en çok balık ve deniz ürünlerinde bulunuyor. Vücudun yeterinde omega3 alımıyla vücut direnci hem artıyor hem de ciltte kuruluk ve iltihaplanma riski minimum seviyeye geriliyor. Araştırmalar sonucu ortaya çıkan rapora göre çok az omega 3 alanların egzema ve sedef hastalığı gibi ihtihaplı hastalıklara daha yakın oldukları biliniyor. Omega 3 yağ asitleri ayrıca kalp damarlarını koruyor ve kan dolaşımını düzenliyor. İçerisinde barındırdığı çinko ile cilt hücrelerinin kendini daha hızlı yenilemesine ve parlak bir cilde sahip olmanıza yardımcı oluyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.