Vipbakim

Kilo Almamak İçin Ne Yapabilirim

Kilo Almamak İçin Ne Yapabilirim

Formuna ve sağlığına dikkat edenlerin sıklıkla dile getirdiği, Kilo almamak için ne yapabilirim? Sorusunu yanıtlandırmaya çalışacağız. Özellikle, mevsim geçişlerinde formunuza daha çok dikkat etmelisiniz.

Soğuk havalarda tüketilen aşırı kafein ve çay içimi, can sıkıntısı sonucu abur cubur beslenmeleri ve benzeri birçok sağlıksız durum, çabuk kilo almanıza yol açacaktır. Sizler için yoğun bir titizlikle hazırladığımız önerilerimize bakabilir ve kilonuzu koruma altına alabilirsiniz.

Kilo Almamanız İçin Öneriler

  • Özellikle yaz sıcağında içilen su miktarını, kış mevsiminde tüketmek zordur. Suyun, insan metabolizmasının temel direği olduğunu herkes bilmektedir. Soğuk havalarda, su ihtiyacı az olduğundan, susama hissi gittikçe azalmaktadır. Fakat su ihtiyacının ne olursa olsun karşılanması gerekliliğini unutmamalısınız. Metabolizmanın düzgün ve sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için, gün içerisinde en az 2,5 litre su içilmesi gerekmektedir.
  • Güne kahvaltı yaparak başlamalısınız. Böylelikle metabolizmanız sağlıklı bir şekilde çalışacaktır. Sağlam bir kahvaltının, gün içerisindeki tüm enerjinizi ve gücünüzü korumasının yanında, kilo dengenizi sağlayacak ve metabolizma hızınızı düşürmeyecektir.
  • A ve C Vitaminleri ile birlikte, savunma mekanizmasını güçlendirecek ve hastalıklardan korunma noktasında büyük bir avantaj sağlayacaksınız. Kış ve sonbahar mevsimindeki meyvelerin A ve C Vitamini sağladığını unutmayın. Kilo almamak için ne yapabilirim? Diyorsanız, yeşil yapraklı sebzeler, greyfurt, portakal, mandalina, kivi, havuç, brokoli, karnabahar, lahana ve benzeri besinler, bol miktarda A ve C Vitamini içermesinden dolayı formunuzu koruyabilirsiniz.

Kilo Almanızı Etkileyecek Faktörler

  • Aşırı soğukların, günlerin giderek kısalması ve sosyal alanların kısıtlanmasıyla birlikte, fiziksel her aktivite sınırlanmaktadır. Lif içeren besinler tüketilmediğinde, kabızlık ve ishal gibi birçok soruna yol açtığını biliyoruz. Kış mevsiminde sıklıkla tüketilen, bulgur, esmer ekmek, pirinç, kepekli makarna, un, erişte ve C Vitamini dolu meyve, sebzeler, sağlığınızın temel güvencesi olacaktır.
  • Havaların soğumasından dolayı, sıcak içeceklere olan yönelim kafein ve çay tüketimini beraberinde getirmektedir. Bitki çaylarından şaşmamanız gerekmektedir. Özellikle kuşburnu çayının, C Vitamini içermesi ve rezene çayının gaz problemini çözmesi gibi birçok nedenden dolayı tercih etmeniz, sağlıklı bir karar olacaktır.
  • Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte, vücut ısıları bir değişime uğramaktadır ve enerji miktarı oldukça düşmektedir. Gittikçe azalan hareket kabiliyeti beraberinde, şeker ve yağ tüketimini doğurmaktadır.
  • Özellikle kış aylarında, güneşin az görülmesi ve çoğu zaman olmaması, D Vitamini eksikliğini getirmektedir. Güneşin olduğu bölgelerde, en az yarım saat kadar güneşten faydalanmalı ve 2 haftada bir balık tüketimine ağırlık vermelisiniz. Kemikler ve kalp sağlığınızı korumasının yanı sıra, D Vitamini eksikliğini de gidermektedir. Kilo almamak için ne yapabilirim? Sorusunu, detaylı ve büyük bir titizlikle anlattığımızı düşünüyor ve formunuzu koruyabilmenizin ön koşulu olarak, sağlıklı bireyler olmanız gerektiğini vurguluyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.