Vipbakim

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

154
Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmayı hızlandıran besinler düzenli olarak alındığı takdirde yağlanmayla birlikte bozulan vücut ölçülerinizi düzene sokarak daha fit görünmenizi sağlar. Tükettiğiniz besinler metabolizmanızı hızlandırdığı gibi ayrıca vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri de karşılar.

Metabolizma hızlandırıcı besinler proteinler, lifli besinler, baharatlar, içecekler, sebzeler ve meyvelerden oluşur. Bu besin gruplarını tükettiğinizde hızlanan metabolizma sayesinde daha hızlı kilo verirken kilo alımınıda sınırlamış olursunuz.

Metabolizma Hızlandırıcı Proteinler

Metabolizma hızlandırıcı Proteinler enerji ihtiyacınızı artırarak kalori harcamanızı kolaylaştırırlar. Bu yiyeceklerden tavuk, hindi ve balık gibi besinler protein yönünden zengindir. Kırmızı ete oranla az yağ içerdikleri için protein kaynağı olarak tüketilebilirler.

Metabolizma Hızlandırıcı Lifli Gıdalar

Lifli gıdaların metabolizmayı hızlandırmaya katkısı posalarının sindirilme esnasında çok fazla enerji kullanılarak sindirilmeye çalışılmasıdır. Bu sayede vücut daha çok enerji harcayarak metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Lif yönünden zengin yiyecekler elma, ıspanak, brokoli, yulaf, fındık, lahana, badem, kabak gibi yiyeceklerdir.

Metabolizma Hızlandırıcı Baharatlar

Baharatlar yemeklerde kullanılabildiği gibi bitki çaylarının içine de ilave edilerek kullanılır. Gün içinde pratik bir şekilde tüketimi sağlanan baharatlardan tarçın, kırmızıbiber, keten tohumu, zencefil gibi baharatların metabolizmayı hızlandırma etkisi bulunmaktadır.

Metabolizma Hızlandırıcı İçecekler

Yiyeceklerle birlikte tükettiğiniz içecekler çoğu zaman vücuda faydalı olmayabilir. Doğal içecekler tercih edilerek metabolizma hızı artırılmalıdır. Başta su olmak üzere türk kahvesi, yeşil çay ve ayran gibi içecekler metabolizma hızını artıran içeceklerin başında gelmektedir.

Dilerseniz Metabolizmayı hızlandıran çaylar yazımızdaki çayları demleyerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Metabolizma Hızlandırıcı Meyveler

Metabolizmanın verimli çalışması için ilk etken meyvelerden de faydalanmaktır. Bu meyvelerin başında elma gelir. Lifli yapısı ile uzun süre tok tutarken aynı zamanda kalori yakılmasını kolaylaştırır. Ananas içinde bulunan bromelain enzimi ise proteinlerin sindirilmesini sağlar.

Metabolizma Hızlandırıcı Sebzeler

Vitamin deposu olan sebzelerin iç organların sağlığı üzerine etkisi olduğu kadar yenilen besinlerden alınacak yağ oranını da azaltma etkisi bulunmaktadır. Ispanak, bamya, maydanoz gibi sebze ve yeşillikler metabolizmayı hızlandırarak fazla yağların yakılmasını sağlar.

Metabolizmayı Hızlandırıcı Bitkiler

1- Isırgan

Metabolizma için önemli bir yeri olan ısırgan bitkisinin yapraklarında bol miktarda potasyum bulunur. Potasyum vücutta bulunan ödemin atılmasını sağlar ve metabolizmayı hızlandırır.

2- Kekik

Sindirimin kolay şekilde yapılmasını sağlayan kekik metabolizmayı hızlandırarak yenilen gıdaların daha hızlı yakılmasını sağlayarak vücudu zinde tutar.

3- Kiraz Sapı

Kiraz sapının içinde bulunan potasyum vücudun potasyum ihtiyacını gidererek idrarla birlikte atılan potasyumun dengelenmesini kolaylaştırır. İdrarı çoğaltma etkisi bulunmaktadır. Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar.

4- Mate

Mate içinde yer alan kafein sayesinde halsizliği giderir, vücuda enerji sağlayarak idrar artırıcı bir etki yapar. Vücudun bulundurduğu ödemin atılmasını kolaylaştırırken metabolizma hızlandırıcı ve yağ yakıcı etkisiyle oldukça faydalı bir bitkidir.

5- Yeşil Çay

Yeşil çayın yapısında bulunan kafein fiziksel olarak yaşadığınız halsizliği gidermekle kalmayıp enerji verir. İdrar fazlalaştırıcı etkisiyle ödemin atılmasını sağlar. Metabolizmanın daha hızlı çalışması için etkili bir bitkidir.

6- Biberiye

Biberiye bağırsaklardaki yağın emilimini azaltarak kilo almanızın önüne geçer. Ayrıca karaciğer içinde faydalı bir bitkidir. Yağlı besinlerin sindirilmesini kolaylaştırır. Ödemin vücuttan atılıp daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmanızı sağlar.

7- Sivri Acı Biber

Acı biber vücutta terlemeye neden olur. İçerisinde yer alan ve acılığını veren madde olan kapsaisin maddesi terlemenin nedenidir. Vücut sıcaklığını yükselten bu madde kalori ihtiyacını çoğaltarak metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar.

8- Limon

Limon içinde bulunan C vitamini vücuda yeteri kadar enerji sağlar. Enerjinin vücuda depolanması nedeniyle yağ yakımı oranı da fazlalaşır.

9- Soğan

Soğan bitkisinin içinde bulunan kükürt bileşimi kan dolaşımının harekete geçmesini sağlar. Sindirimin daha sağlıklı yapılmasını sağlayan soğan vücutta yer alan suyun atılmasını sağlar. Metabolizmanın hızlanarak yağ yakmasını kolaylaştırır. Soğanın yanı sıra yeşil soğanda aynı etkiye sahip diğer bir bitki türüdür.

10- Funda Yaprağı

Funda yaprağı idrar söktürücü özelliği ile bilinen bir bitki türüdür. Vücutta bulunan ödem kitlesinin atılmasını sağlayarak yağ yakılmasını hızlandırır. Dolayısı ile metabolizmayı da hızlandıran yapısı ile vücuda faydalı bir bitki türüdür.

11- Kuşburnu

Kuşburnu sindirimin daha rahat gerçekleşmesini sağlayarak metabolizma hızlandırıcı özelliği ile bilinmektedir. Kan dolaşımına olumlu bir şekilde etki eden kuşburnu çayı ödem atıcı etkisi ile de yağların yakılmasını hızlandırır.

12- Papatya

Papatya çayı olarak tüketilen papatya bitkisinin rahatlatıcı etkiye sahip olmasının nedeni kan dolaşımını uyarmasıdır. Kanın akış hızına doğru şekilde yön verir ve sindirimi güçlendirir. Bu nedenle metabolizmayı hızlandırma etkisi vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.