Vipbakim

Afrika Menekşesi Nasıl Bakılır?

Afrika Menekşesi Nasıl Bakılır?

Güzel görünümleri ve insana huzur vermeleriyle bilinen Afrika Menekşesi saksıda kolayca yetiştirilebilmektedir. Peki daha güzel sonuçlar alabilmek için Afrika Menekşesi nasıl bakılır?

Evlerimizde sürekli olarak saksı çiçekleri yetiştirilmektedir. Hem görüntüleri hem de kokularıyla evlerimizi süsleyen en güzel çiçeklerden birisi olan Afrika Menekşesi de canlı renkleri sayesinde isteyenlerin evlerini süslemeye devam etmektedir. Ancak güzel sonuç alınabilmesi için gereken dikkatin verilmesi gerekecektir. Uygun şartlar altında bakıldığında ve gereken özen gösterildiğinde en iyi sonuçların alınması kaçınılmaz olacaktır.

Afrika Menekşesi Saksısı Nasıl Olmalıdır?

Afrika Menekşesi yetiştirebilmesi için uygun saksının kullanılması oldukça önemlidir. Geniş saksılar yerine daha yayvan saksıların kullanılması daha sağlıklı sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Çiçeğin boyutlarından biraz daha büyük olabilecek saksıların kullanılması gerekmektedir.

Afrika Menekşesinin Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Afrika Menekşesinin toprağı için 1 ölçek torf, 1 ölçek ponza ya da perlit ve 1 ölçek de vermikülit kullanılması en iyi sonucun alınması için çok önemlidir. Çünkü toprağın sürekli olarak nem tutabilen ve köklere oksijen akışını sağlayabilecek özellikte olması gerekmektedir. Bu karışım kullanılarak Afrika Menekşesi toprağı hazırlanabilecektir.

Afrika Menekşesi Nasıl Sulanmalıdır?

Belirli süreler arasında yapılacak olan sulamaların dozunda yapılması çok önemlidir. Kesinlikle çok sulanmamalı ve sulamalar arasındaki zamanda toprağın kurumuş olması gerekmektedir. İlk sulamadan sonra diğer sulamanın yapılabilmesi için toprağın kurumuş olması gerekmektedir. Bu şekilde daha uzun süreli dayanabilecek ve aynı zamanda daha canlı renkleri olacak bir çiçeğe sahip olabileceksiniz. Diğer bir dikkat edilmesi gereken konu da sulamadan sonra saksının dibine inecek olan fazla suyun boşaltılması gerekmesidir. Bu şekilde fazla su alınarak daha sağlıklı bir çiçeğe sahip olabileceksiniz.

Afrika Menekşeleri güneş ışığını çok severler ancak direk olarak güneşin altına konulmaktan kaçınılmalıdır. Hassas olan yaprakları direk güneş ışığı aldıklarında yanabilecektir. Oldukça narin olan bu çiçeğin yetiştirilmesi için gereken özenin gösterilmesi gerekecektir. Daha çok evin içerisinde yetiştirilmesi gereken bu çiçek dışarıda olmaktan hoşlanmaz. Bu nedenle güneş gören bir camın önünde ya da kapalı balkonunuz var ise Afrika Menekşesi bakılması en mantıklısı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.