Vipbakim

Evde Adım Adım Begonya Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Adım Adım Begonya Bakımı Nasıl Yapılır?

Çiçek yetiştirmeyi sevenler için renkli bir alternatif olan evde begonya bitkisi yetiştirmek aslında sandığınız kadar zor değil.

Hayalperestlik anlamına gelen bu çiçek, nar çiçeği rengiyle dikkat çekmektedir. Yer yer iri olan bu çiçekler, 200 farklı çeşit olarak bilinmektedir. Yaprak begonya adı verilen çeşit evde yetişmeye uygundur ve farklı çeşitleri vardır.

Begonya Bakımı Nasıl Olur?

Evde begonya bakımı için küçük saksılara ekim yapmakla işe başlayabilirsiniz. Bunun için birkaç püf noktasına dikkat etmeniz son derece önemlidir.

  • Yaprakları su fışkırtarak ıslatabilirsiniz, begonyalar suyu severler,
  • Özellikle sabah güneşini aldıklarında çok güzel açarlar,
  • Rüzgar ve soğuktan hoşlanmazlar,
  • Humuslu toprakta çok güzel yetişirler,
  • Kışın haftada 1-2 kere sulamak yeterlidir,
  • Nisan ayında çiçeğin çoğaltılması mümkün olabilir,
  • İlkbaharda saksı değiştirilebilir,
  • Ara sıra yaprakların budanması gerekebilir.

Begonya Nasıl Çoğaltılır?

Begonya çoğaltmak için 3 kolay yöntem vardır. Bunlardan biri Aralık ve Ocak aylarında tohum ekmekle başlar. Mayıs ve Haziran ayında çelikle çoğaltabilirsiniz ve köklerinden ayırarak çoğaltabilirsiniz. Evde begonya bakımı için yaprakları kare kare kesip toprağın üzerine hafif basılarak ekin, bir süre sonra yapraklar köklenecek ve begonyanız da oluşmaya başlayacaktır. Renk renk begonyalar yetiştirebilirsiniz.

Begonya Nerede Bakılmalı?

Rüzgar ve soğuk sevmeyen begonyalar, sabah güneşini güzel alan yerlerde bakılmalıdır. Yazın haftada 3-4 kez, kışın ise haftada 1 kez sulanması yeterlidir. Bazı kişiler begonyalarına vitamin ekleyerek daha güvenli biçimde bakımını sağlar. Ancak çiçek yerini sevmemişse ve iyi bakılmazsa solabilir. Bu yüzden begonya bakımı söz konusu olduğu zaman özenli bir sürece ihtiyaç duyulur.

 

Begonya Çeşitleri

Evde yapraklı begonya gibi çiçekli begonyalar da tercih edilebilir. Bu ürünlerin kullanımı konusunda çiçekçilerden daha doğru bilgi edinebilirsiniz. Çünkü internette birçok farklı çeşit vardır ve bu ürünlerin ne şekilde bakılması gerektiği hususunda farklı sonuçlar vardır. Herkes evde begonya bakımı konusunda bir çalışma yapabilir ve memnun kalacakları bir çiçek alanını yaratmaları söz konusu olabilir. Özellikle bahçeli evlerde çok sık tercih edilen begonyalar, cam çiçeği olarak kullanılmaya da uygundur.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.