Vipbakim

Evde Çiçek Bakımı İpuçları

Evde Çiçek Bakımı İpuçları

En zorlu bitkiler bile hayatta kalabilmek için ellerinden gelenin en iyisini aramaya özen gösteriyor. Temel bakım sulama, gübreleme ve budama içermektedir. Bu işlerin çoğunda biraz zaman gerekiyor ve çoğu zaman hiçbirinin günlük olarak yapılması gerekmiyor.

Çiçek Bakım ve Onarım Kılavuzu

Sulama

Kuraklığa dayanıklı bitkiler için bile en önemli bahçe gereksinimi sulamadır. Ne kadar suya ihtiyacınız ikliminizin ne kadar kuru ve sıcağına ve toprağınızın suda kalıcılığına bağlı olacaktır. Kil toprağı su tutar; Kumlu topraklar hızlıca boşalır. Açıkça görülüyor ki, sık sık yaz yağmuruna maruz kalan bölgelerdeki bahçeler, eğer varsa ek suya ihtiyaç duyacaktır; Kurak iklimlerde olanlar düzenli olarak sulamaya ihtiyaç duyacaktır. Sulama oturumlarınızdan en iyi şekilde yararlanın, zira sadece toprağın üstünde su sağlamamaktan çok bitki köklerini ıslatın. Bu, bitkileri, daha sıcak iklimlerde bile su olmadan daha uzun süre almalarını sağlayan, daha derin kökleri yetiştirmeye zorlar. Kurulu bitkiler, düzenli sulamayı seven bitkiler bile su olmadan birkaç gün gidebilir.

Gübre

Gübreler bitkilere besin sağlar. Gübreler, doğadan kimyasala ve sıvıdan bir dizi formüle sahiptir. Bitkiler üzerinde şişkinlikleri artırmak için özel olarak tasarlanmış gübreler bulabilirsiniz.

Budama

Yıllık ve uzun ömürlü olanlar için genellikle inceltme ve kesme işlemlerinden oluşur. Bütün bu teknikler kompakt büyümeyi teşvik eder ve çiçek üretiminde yardımcı olur.

Destek Sağlama

Uzun bitkiler disket haline gelebilir ve gür bitkiler komşularından geçebilir. Onların elinden çıkmadan sezonun başında biraz destek ekleyerek onları yerinde tutun. Uzun bitkiler için kökün yanına bir kazık yerleştirin ve daha sonra kök payına hafifçe bağlayın. Yayılan bitkiler için bunları kazıklarla, dize veya halkalarla içermelidir.

evde çiçek bakımı

Kırpma

Hem çiçeği hem de sapları bir kerede kırpmak ya da kesmek için kullanılan terimdir. Bu sadece ölü çiçekleri kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda bitkinin genel görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur. Buna ek olarak, özellikle düşük büyüyen bitkilerin yeniden çiçek açmayı teşvik edebilir. Çiçeklenme azaldıkça, bitkiyi yarı yarıya kesin, daha sonra su ve gübreleyin. Uzun ömürlü olanlar için, çiçek açtıktan sonra yeni büyümeye başlamadan önce kesiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.