Vipbakim

Kurumuş Saksı Çiçekleri Nasıl Canlandırılır?

Kurumuş Saksı Çiçekleri Nasıl Canlandırılır?

Evde çiçek bakmak, oldukça zor olmasına rağmen bir o kadar da eğlenceli bir iştir. Çeşitli sebeplerden ötürü saksıdaki çiçekler kuruyabilir ya da solabilir. Telaş etmeyin! Verdiğimiz yöntemler sayesinde çiçeklerinizi tekrar canlandırabilirsiniz. Sadece biraz sabırlı olun.Evde çiçek bakmak birçok kadının hobileri arasında bulunmaktadır. Genellikle ilgisizlik ve yanlış sulama teknikleri sebebiyle çiçekler kurumaya başlayabilir.

Sevdiklerinizden veya komşunuzdan güzel bir çiçek aldınız. Ancak bir zaman sonra yaprakları sararıp kurumaya başladı. Elbette hemen canlılığı kayboldu diye çiçeğinizi atmak istemezsiniz. Evde kuruyan çiçeklerinizi bazı yöntemlerle canlandırabilirsiniz. İşte sizler için kurumuş saksı çiçekleri nasıl canlandırılır sorusunun cevabı.

Saksı Çiçeği Canlandırma

İlk önce çiçeğinizi nazikçe saksıdan çıkartın. Köklerine yapışan bütün toprağı yavaşça silkeleyin. Bu işlemi yaparken çiçeğinize zarar vermemeye dikkat edin. Burada kuruyan kökü ve yaprakları kesin.Başka bir saksı da taze olarak gübreli bir toprak hazırlayın ve ortasını oyun.

Temizlediğiniz çiçeğinizi köküyle birlikte saksıda bulunan orta boşluğa yerleştirin. Çiçeğinizi tekrar ekin. Çiçeğe su vermeyi unutmayın. 2 hafta içerisinde bitkinizin yeniden canlandığını göreceksiniz.

Saksı Çiçekleri Bakımı

Saksı içerisinde bulunan toprağa her yıl düzenli olarak gübre ekilmelidir. Gübre, toprağın ihtiyaç duyduğu vitamini sağlayacaktır. Yani her yıl eklenen gübreler topraktaki çiçekleri daha canlı olmasına yardımcı olur.

Saksı içerisinde bulunan toprak ilkbahar başında ve kış ayının sonunda değiştirilmelidir. Bunun için Nisan ve Şubat ayları toprak değiştirmek için en ideal zamanlardır. Yalnız toprağı değiştirdiğinizde gübre eklemeyi unutmayın!

Böceklenen Çiçekler

Evde beslediğiniz saksı çiçekleri için funda yapraklarını kurutup toprağın içerisine ekleyin.  Toprak için faydalı olan bu yöntem sayesinde bitkileriniz daha canlı duracak. Bunun dışında toprağın içerisine temiz ince kum karıştırabilirsiniz. Pencere önünde solan çiçekler zamanla böceklenebilir. Çiçeklerinizi bu böceklerden kurtarmak için sigara külü kullanabilirsiniz. İnsana zarar veren sigara, bitkilere oldukça faydalıdır.

Çok fazla olmamak şartıyla sigara külünü yavaşça çiçeklerinizin bulunduğu toprağa ekleyin. Sigara külünün, kısa bir süre içerisinde çiçeklerinizi böceklerden kurtardığını ve daha canlı bir hale getirdiğini göreceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.