Vipbakim

Akne Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akne Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akneli cildin görüntüsünü düzeltmek için yüzünüzü sabah ve akşam olmak üzere zenginleştirilmiş hassas bir sabun ile yıkamanız gerekmektedir. Temizleyici seçerken ürünün yağ oranı açısından düşük olmasına dikkat edilmelidir.Yoksa ters bir etki gösterebilir ve yağ bezeleri üreyebilir. Cildinizi aşırı temizlemekte yanlıştır.Aşırı temizleme sonucu oluşan bir tür akne de vardır.

-Akne tedavisinde izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

1 – Toniğinizin çok az alkol içeren bir ürün olması tercih edilmelidir. Antiseptik ve ağrı kesici maddelerle zenginleştirilmiş olanları daha faydalıdır.

2 – Koruyucu kremler için en uygun olanları cilde mat bir görünüm veren ve çabuk uçanlarıdır. İçlerindeki yağlı kısım ciltle direkt olarak temas etmiyor.

3 – Temizlik maskeleri cildi ferahlatan ,A,E,F vitaminleri gibi antioksidan açısından zengin, biberiye, lavanta gibi cilde iyi gelen bitki özleri tercih edilmelidir.

4 -Bir uzmanın belli aralıklarla uygulayacağı temizlik cildin durumunu stabil tutmaya yardımcı olacaktır.

5 – Yine bir uzman akne sorununuzu 2-3 ay gibi kısa bir sürede çözebilir. Uygulanan tedavi kozmetik malzemelerle de desteklenen birkaç ilaca dayanıyor.

Tahrişe karşı alınabilecek önlemler:

Cilt çoğunlukla havanın yada kozmetiklerin etkisi yüzünden tahriş olur. Peeling başta olmak üzere bazı maddelerin hatalı kullanımı ciltte tahrişe neden olabilir.

1 – Toz, kir ve cildin uzun süre makyajlı olarak kalması tahrişe neden olabilir.Bu yüzden makyajın yüzünüzden maksimum 10-12 saat sonra temizlenmesi gerekir.

2 – Parfüm, alkol hassas olan ciltlerde tahrişe neden olabilir.

3 – Renk açıcı bazı kremler ve tüy dökücüler cildi tahriş riski yüksek olan ürünlerdir.

4 – Dermatolojik açıdan test edilen ürünlerin cilt tarafından kabul edilmeme oranı daha düşüktür. Yine de cildiniz hassas ise dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

5 – Kozmetik ürün kullanırken tahriş oluşmasının çeşitli faktörlere bağlı olduğunu unutmayın. Örnek vermek gerekirse; Temas türüne cildi tahriş etme olasılığı değişmektedir. Mesela şampuanın

deriye temas ettiği süre deodorantınkinden daha azdır. Tabi temas noktasına görede değişmektedir. Göz çevresi gibi bazı bölgeler daha hassastır.

-Sivilceleri yok etme

Hayatının belirli döneminde, sivilceleriyle mücadele etmiş kişi sayısı, oldukça fazladır. Özellikle de kadınların nefret ettiği sivilcelerin tedavisi hakkında türlü efsaneler vardır. Herkes kendince bu sivilcelerle baş etmeye çalışır. Özellikle ergenlik döneminde hayatımıza dahil olan sivilceler bazen 40 yaşına kadar bizi terk etmezler. Biz de size sivilcelerle yada bilimsel adıyla akne tedavisinde tavsiyeler hazırladık. Fakat bunlar kesinlikle tedavi yöntemi değildir.

Ciddi bir sivilce sorununuz olduğunu düşünüyorsanız eğer, mutlaka bir uzmana başvurmanızda fayda vardır. Cilt temizliğinin sivilce ile mücadele konusunda ne kadar önemli olduğunu herkes biliyor sanırım. Fakat yine de bir kez daha hatırlamakta fayda vardır.

Yüzünüze makyaj yapmış olsanız da olmasanız da sabah akşam mutlaka temizleyin. Cildinizi temizledikten sonra iyi bir tonikle ph dengesini sağlayın ve kesinlikle nemlendirici kullanın. Eğer yağlı bir cildiniz varsa krem yerine jel özellikli ürünler kullanın. Sivilce oluşumuna yatkın bir cildiniz varsa nemlendirici kullanarak sivilcelerim artar diye düşünmeyin. Nemlendiricinin sivilce oluşumuna yol açtığı cilt tipinize uygunsa eğer, yalandan başka bir şey değildir. Bu yüzden cildinizi kuru bırakmayın.

Ayrıca sadece yağlı ciltlerde sivil olur diye bir şey yoktur. Ağır makyajdan kaçının ve özellikle sivilce önleyici cilt soyucu ürünler kullanıyorsanız, bir süre hiç makyaj yapmayın. Çünkü kullandığınız ilaçlar, cildinizi temizlemekle uğraşırken, siz ne kadar kaliteli olursa olsun, makyaj ürünleriyle hassaslaşan cildinize, zarar verebilirsiniz.

Doktor tavsiyesi olmadığı sürece sivilceleriniz için yan etkisini bilmediğiniz ilaçlar kullanmayın. Özellikle arkadaşınızın tavsiye ettiği ve kendisinde faydalı olan ürünler sizin cildinizde farklı etki yaratabilir. Mutlaka bir uzmana başvurarak cilt tipinize uygun olarak vereceği ürünleri kullanın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.