Vipbakim

Argan yağının faydaları nelerdir?

Argan yağının faydaları nelerdir?
Argan yağı, Fas’ın küçük bir bölgesinde yetişen argan ağacının sert kabuklu meyvelerinden çıkarılan ve sıvı altın olarak tabir edilen bir yağ olarak bilinir. Geçmişte, Fas’ın berber kadınları tarafından kullanılıyor olsa da artık dünya çapında ün kazanmıştır.

Bu sıvı altın cilt ve saç güzelliğinde ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Bir çok güzellik ürünü argan yağını ana maddesi olarak içermektedir.

Medikal alanda, bu yağın düzenli olarak alımı, bir çok kanserin, kardiyovasküler rahatsızlığın ve obezitenin önüne geçebilmektedir. Yan bir sos olarak ya da salataları lezzetli kılacak şekilde kullanılabilir.

Güzelliğinize faydası ile A ve E vitamini bakımından zengin içeriğinden gelmektedir. Aynı zamanda içeriğinde bol miktarda antioksidan, linoleik asit ve çeşitli mineralleri bulundurduğundan sağlıklı saçları ve cildi destekleyicidir.

Lüks saç ve cilt bakım ürünlerine para vermek yerine bir şişe argan yağı uygulamasını kişisel bakımınıza dahil edebilirsiniz. Biraz pahalı olabilir fakat güzelliğiniz bu yatırıma kesinlikle değecektir.

1. Kuru ciltleri nemlendirir

Argan yağının güzelliğinize en büyük faydası cildinizi nemli ve canlı tutabilmesidir. İçeriğindeki doymuş yağlar cildinize kolayca nüfuz ederek kaybolan nemi tekrar yerine koyabilir.

Buna ek olarak, ağır yağlı ve kaşındırıcı olmaması sayesinde tüm cilt tipleri için harika bir doğal nemlendirici etkisi yaratabilmektedir. İltihaplara karşı güçlü içerikleri sayesinde argan yağı egzama ve benzeri ciltte kuruluk yaratan hastalıklara karşı oldukça etkilidir.

 • Banyodan ya da duştan sonra, bir kaç damla argan yağını yumuşak hareketlerle cildinize yedirin. Aynı zamanda yatak öncesi bu yağı kullanarak gece boyunca cildinizin yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz.

Nemlendirici bir maske olarak kullanmak isterseniz, bir kaç damla argan yağını, 3 çay kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı bal ile karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve 10 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Haftada 1 kez bu maskeyi uygulayarak yumuşak ve canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

2.Yağlı ciltleri rahatlatır

Cildi yağlı insanlar, sivilceler, siyah noktalar ve diğer cilt problemlerinden oldukça şikayetcidirler ki aslında bunun nedeni cildin üst katmanlarında fazlaca biriken yağdır.

Argan yağının kimyasal bileşenleri cildin doğal sebumu gibidir. Argan yağı kullandığınızda cildiniz yeterince sebumu olduğunu düşünerek sebum üretimini yavaşlatacaktır. Yağ bezlerinizin aşırı çalışmasını engellemek için argan yağını bir kontrol mekanizması olarak kullanabilirsiniz.

2007 yılında yapılan bir araştırmada polifenol bakımından zengin içerikli susam ve argan yağının ciltteki yağı azalttığı ve bu sayede duru bir görünüme sahip olmasını sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.

Yüzünüzü yıkadıktan ve kuruladıktan sonra bir kaç damla argan yağı ile kısa bir masaj yapın.  Bunu günde 2 kez uygulayarak yağlı cildinizden kurtulabilir ve gözeneklerdeki tıkanıklıkları kolayca açabilirsiniz.

3.Çirkin gözüken esneme izlerini azaltır

Bu sıvı altını düzenli olarak kullanarak yüzünüzdeki esneme izlerini azaltabilirsiniz. İçeriğindeki E vitamini sayesinde cildinizin kollajen liflerini serbest radikallerin zararlarından koruyacaktır. Bu sayede cildinizin daha esnek ve daha canlı bir yapıya kavuşmasına yardımcı olmuş olursunuz.

 1. Bir kaç damla ılık argan yağını esneme izlerine yumuşakça sürün.
 2. 5-10 dakika kadar masaj yaptıktan sonra 30 dakika cildinizde bekletin ve ılık su ile yıkayın.
 3. Bunu bir kaç ay günlük olarak uygulayarak izleri yokedebilirsiniz.

Bu yağı göğüslerinizde, karın bölgenizde ve kalçalarınızda kullanarak hamileliğin yarattığı çatlakları ve izleri de önleyebilirsiniz.

4.Aknelerle ve bıraktıkları izlerle savaşır

Akne problemi yaşıyorsanız, argan yağı sizi bu sorundan kurtarabilir. Antioksidan içeriği sayesinde hasar görümüş cilt hücrelerinin iyileşmesine yardımcı olur ve içeriğinde bol miktarda bulunan linoleik asit sayesinde aknelerin neden olduğu iltihaplanmaları da azaltır.

Buna ek olarak, hafif yağlı yapısı sayesinde cildinizi doğal bir dengede tutarak nemlendirdiğinden izlerin de yok olmasını sağlayacaktır.

 • Sorunlu bölgelere yumuşak bir şekilde argan yağını sürün. 30 dakika kadar bekleyin ve bir selpak yardımı ile silin. Günde 2 kez tekrar uygulama yapabilirsiniz.
 • Alternatif olarak, eşit miktarda argan yağı ve çay ağacı yağı karışımını da kullanabilirsiniz. Etkilenmiş bölgelere bu yağ karışımını uygulayın, 10 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Bu tedavileri ta ki akneler ve izler sizi tamamen rahat bırakana kadar günde 2 kez uygulayın.

5.Erken yaşlanma izlerini yok eder

Argan yağındaki doymuş asitler serbest radikaller ile savaşarak cildinizin elastik yapısını güçlendirerek kırışıklıklar, yaş izleri, mimik izleri ve sarkmaları engellemektedir.

Antioksidanlar yardımı ile de yaşlanma izlerini tersine çevirerek yıllar boyu genç gözüken bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Cildinizi oksidatif zararlardan bile koruduğundan çevre kirliliği ve güneşin ultraviyole ışınlarından bile korkmanıza, çekinmenize gerek kalmayacaktır.

 • Argan yağının yaşlanma karşıtı özelliklerinden faydalanmak için her gece yatmadan önce bir kaç damla argan yağını yüzünüze ve boynunuza günlük 5 dakika kadar yumuşak bir masajla yedirmeniz yeterli olacaktır.
 • Argan yağını diyetinize de dahil edebilirsiniz.

6.Saç gelişimini destekler

Argan yağı saç dökülmelerine engel olduğu gibi yeni saç gelişimini de destekler yapıdadır. Bu sıvı altın E vitamini ve sağlıklı yağları bünyesinde barındırdığından saç foliküllerinize yenileyici bir etki yaratacaktır. Saç diplerinizi de sağlıklı tutacağından, kepek problemi ya da solgun bir görünümden de şikayet etmiyor olursunuz.

 1. Yatağa girmeden önce saçlarınızı bir kaç damla ılık argan yağı ile yağlayın.
 2. Saç diplerinize dairesel hareketlerle 10 dakika kadar masaj yapın.
 3. Gece boyu saçlarınızda kalan yağı ertesi sabah ilk iş şampuanla yıkayın.
 4. Bu tedaviyi haftada 2-3 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

7.Kuru ve çatlamış dudakları nemlendirir

Kuru ve çatlamış dudaklarla başınız dertteyse, özellikle de soğuk ve kuru havalarda argan yağı kullanarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Nemlendirici özellikleri sayesinde dudaklarınızı yumuşak ve canlı kalmasına yardımcı olur.

Buna ek olarak, antioksidan özellikleri sayesinde dudaklarınızı koruyarak acılı zamanlar geçirmemenize yardımcı olur.

 • 1-2 damla argan yağını kurumuş dudaklarınıza 1 dakika kadar masajla yedirin. Bunu her gün yatağa girmeden önce tekrarlayın. Fazla kalmış yağı mutlaka bir selpak yardımı ile silin.
 • Arındırıcı bir dudak scrub’ı yapmak isterseniz bir kaç damla argan yağı ve vanilyayı yarım çay kaşığı esmer şeker ile karıştırabilirsiniz. Yumuşak bir şekilde bu karışımı masaj yaparak dudaklarınıza yedirdikten sonra ılık su ile yıkayın ve bir damla argan yağı sürün. Haftada bir kez bu uygulamayı yapmanız yeterli olacaktır.

8.Katiküllerinizi nemli tutar

Argan yağı mükemmel bir katikül nemlendiricidir. Artı olarak, E vitamini içerdiğinden zayıf ve kırılgan tırnaklarınıza da oldukça iyi gelecektir. Hasar görmüş tırnaklarınızı onarır ve tırnak gelişimine yardımcı olur. Tırnaklardaki mantar enfeksiyonlarını da engeller.

 • Bir miktar argan yağı ile tırnaklarınıza yuvarlak hareketler yumuşak bir şekilde masaj yapın. Bu sayede tırnak diplerinizdeki sirkülasyonu arttırarak tırnaklarınızın nemli kalmasını sağlayabileceksiniz. Bu uygulamayı her gece yatağa girmeden önce yapmalısınız.
 • Alternatif olarak, eşit miktarda limon suyu ve argan yağını karıştırıp tırnaklarınızı içinde bekletebilirsiniz. 20 dakika kadar tırnaklarınızı bu karışımda bekletin. Bu tırnak güçlendirici uygulamayı haftada 1 ya da 2 kez yapmanız maksimum faydayı almanıza yeterli olacaktır.

9.Doğal saç nemlendiricidir

Argan yağı saçlarınızı daha yumuşak ve ipeksi bir görünüme kavuşturabilir. İçeriğindeki linoleik ve oleik asit sayesinde saç katiküllerinizin sağlığını destekleyerek saçlarınızı daha canlı ve daha kolay şekil alır hale getirebilirsiniz.

Buna ek olarak, argan yağı saçlarınızı güneşin ve yüzme havuzlarındaki klorun zararlı etkilerinden koruyabilir. Kırık uçların iyileşmesine yardımcı olur ve elektriklenen saçlarınızı besleyerek sakinleştirir.

 • Ilık argan yağı ile saçlarınıza ve saç diplerinize 5-10 dakika kadar bir masaj yapın. 30 dakika kadar bone takın ve saçlarınızı şampuan ile yıkayın. Bu saç bakım rutinini haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.
 • Saçınızda bırakabileceğiniz bir nemlendirici olara kullanmak isterseniz de saçlarınıza ve saç diplerinize ıslakken argan yağı sürdükten sonra şekil vermeniz yeterli olacaktır.

Not: Bu yağı saçlarınızda günlük olarak bırakmanızı tavsiye etmiyoruz. Sonrasında saçlarınızdan çıkarmak için uğraşırken saçınıza tekrar zarar verebilirsiniz.

10.Kuru ayakları ve çatlamış topukları iyileştirir

Argan yağı, kuru ve çatlamış ayak derileriniz ya da topuklarınız için doğru bir tedavi olacaktır. Nemlendirici özellikleri sayesinde topuk yumuşatıcı ve canlandırıcı bir etki yaratarak daha yumuşak ve sağlıklı bir ayağa sahip olabilirsiniz. Çatlak topukların size verdiği acıyı azaltmasının yanı sıra enfeksiyonların da kolayca önüne geçmiş olacaksınız.

 1. Ayaklarınızı ılık ve sabunlu suda 10-15 dakika kadar bekletin.
 2. Ponza taşı ile ayaklarınızı ve topuklarınızı ölü derilerden arındırın.
 3. Ayaklarınızı ılık su ile yıkayın ve iyice kurulayın.
 4. Bir miktar argan yağını ayaklarınıza ve topuklarınıza yedirerek bir kaç dakika masaj yapın.
 5. 1 çift temiz çorabı ayağınıza giyin ve tercihen bütün gece ya da en az 20 dakika kadar bekletin.
 6. Bu uygulamayı ayaklarınız sağlıklı ve çatlaklardan kurtulmuş bir görünüme kavuşuncaya dek tekrar edin.

Ekstra tavsiyeler

 • Argan yağını marketlerde 2 tipte bulabilirsiniz – yemek ve kozmetik amaçlı. Kozmetik amaçlı olanını saç ve cilt bakımınız için tercih etmelisiniz.
 • Her zaman iyi kalite ve taze argan yağını tercih edin. Hafif, taze ve parçacıklı bir görüntü iyi kalite olduğunun göstergesidir.
 • Argan yağını koyu renk bir şişede ışıktan uzak bir ortamda muhafaza ettiğinizden emin olun.
 • Bu yağı fındığa alerjiniz varsa kullanmamalısınız.
 • Alerjik olup olmadığınızı tespit etmek için kolunuzun iç kısımlarına küçük bir miktar argan yağı ile test yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.