Vipbakim

Balın Cilde Faydaları

Balın Cilde Faydaları

Bal,günümüzde cilt ve saç bakımı için maske ve kremlerde kullanılan bir besindir. Yenileyici,canlandırıcı ve cildi ferahlatıcı özellikleri ile cilde parlaklık ve ışıltı verir.

Ciltteki nem oranını korur ve nemlendirir.Bir özelliği de cilde yumuşaklık ve esneklik verir.Kimyasal dış etkiler,çevresel koşullar ve strese maruz kalan cilt,su kaybeder,kurur ve nemsizlikten kırışmaya başlar.

Nemlendiricilerde çoğunlukla bal kullanılır.Üstelik hassas cilt ürünlerinede bal uygundur.Bilim adamları,balın doğal özelliğinden dolayı cilt için önemli bir antioksidandır..

Antioksidanlar cildi zararlı UV ışınlarından korumakta önemli bir role sahiptir.Cildi canlandırıcı etkisi vardır.Uzun süre güneşe maruz kalan ciltte radyasyonun etkileri görülürken,erken yaşlanmaya ve cilt kanserine yol açmaktadır.

Güneş kremi ve losyonlar ise cildin tahriş olmasına neden olmaktadır.Güneş bakımı kremlerinde antioksidanlar,anti tahriş maddeleri ve nemlendiriciler kullanılmaktadır.Balın mirkop önleyici özelliği vardır.Bakteri oluşumunu ve yayılmasını önler.

Ufak akne tedavilerinde önemli rol oynar.Mikropları önlemesinin nedenleri;yüksek miktarda şeker içermesi,düşük pH,yüksek asit ve az miktarda protein içermesidir.

Bakterilerin çoğalmasını önleyen nitrojene sahiptir.Ilık suya petek bal ve tuz karıştırarak lekelere uygulayın ve birkaç dakika bekledikten sonra yıkayın.Lekeleri yumuşatır ve azaltır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.