Vipbakim

Bitki Çaylarının Cilde Etkileri

Bitki Çaylarının Cilde Etkileri

Pürüzsüz ve parlak bir cildi kim istemez ki? Siyah noktalar, lekeler, sivilceler ve kırışıklıklar… Cildimizi bakım ürünleri ile dıştan korurken, bitki çayları ile de içerden koruyabileceğimizi biliyor muydunuz? Peki, hangi bitki neye iyi gelir? Gelin bitki çaylarının cilde etkilerini öğrenelim.

Yeşil çay

Yeşil çay, antioksidan özelliği sayesinde cildin pürüzsüz olmasını sağlar ve ciltteki yaşlılık belirtilerini yavaşlatır. Cilt kanserine karşı koruyucu özelliği vardır. Kafein içermesi sebebiyle günde en fazla iki ya da üç bardak tüketilmesi tavsiye edilir.

Adaçayı

Adaçayı, kalsiyum minerali ve A vitamini yönünden zengin bir bitkidir. Yeni cilt hücrelerinin oluşumunu sağlar. Akneye meyilli bir cildiniz var ise yatıştırıcı özelliğinden dolayı adaçayını tonik olarak da kullanabilirsiniz. Fazlası bitkinlik yapabileceği için günde en fazla iki bardak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Nane çayı

Nane çayı, C vitamini yönünden zengindir ve antioksidan etkisi oldukça fazladır. Toksinleri atar, yeni hücre oluşumunu hızlandırır, siyah cilt lekelerini azaltır, ciltte bulunan çatlakları giderir ve yağlı bir cildi dengeler.

Papatya çayı

Papatya çayının akla gelen ilk özelliği yatıştırıcı etkisidir. Papatya çayını, cildinizde sivilce ve akne var ise bunları temizlemek için kullanabilirsiniz. Ayrıca düzenli kullanımda deri dökülmelerine ve yanıklara iyi geldiği ile bilinir.

Rezene çayı

Rezene çayı yüksek antioksidan özelliğine sahiptir dolayısıyla vücuttan suyun atılmasına yardımcı olur. Bu özelliği ile ciltte şişkinlik var ise giderir ve yağ oranını da dengeleyerek cildi nemlendirir. Ayrıca cildinize sürdüğünüz zaman sivilce siyah nokta ya da akne lekelerinin yok edilmesini sağlar.

Yasemin çayı

Yasemin çayının, anti bakteriyel ve antiviral özelliği vardır. Antioksidan etkisi ile de ciltteki yaşlılık belirtilerini önler. Yasemin çayını cildinize sürdüğünüz zaman ise yağ miktarını dengeler. Özellikle yağlı ciltlerdeki aknelere iyi gelir.

Zencefil çayı

Zencefil çayı, ciltte biriken toksinlerin atılmasına yardım eder ve yaşlılık belirtilerini azaltır. Cildinize uyguladığınızda ise zencefil çayı, cildinizin nem oranını dengeler ve cildinizin yatışmasını sağlar. Ayrıca sivilce ve akne lekelerini soldurur ve ölü deriden arınmanızı sağlar.

 Melisa çayı

Melisa çayı, cildin nem ve yağ oranını dengeler. Cilde tazelik verir, yaşlanmayı geciktirir ve kırışıklıkları hafifletir. Cildinizi temizlemek için melisa çayını tonik olarak kullanabilirsiniz.

Beyaz çay

Beyaz çay en az işlem görmüş çay çeşidi olması ile bilinir. Yüksek miktarda antioksidan özelliğine sahiptir. Cildinize uyguladığınız zaman güneşin zararlı etkilerini önlemeye yardım eder ve yaşlılık belirtilerini hafifletir.

Kuşburnu çayı

Kuşburnu çayı, c vitamini yönünden zengin ve cildin tamamı için etkilidir. Çeşitli cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinir.

Sarı kantaron çayı

Sarı kantaron çayının, antiseptik ve antidepresan özelliği vardır. Yaraların iyileşmesini hızlandırmada oldukça etkilidir. Uzun süre sarı kantaron çayı kullandığınızda ise güneş ışığına karşı duyarlılık oluşturmanızı sağlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.