Vipbakim

Bıyık Bölgesindeki Kararma Nasıl Geçer

Bıyık Bölgesindeki Kararma Nasıl Geçer

Kadınların en büyük kabusu olan bıyıklar, ergenlikten itibaren gereksizlikleri ve estetik etkileri nedeniyle can sıkmaktadır. Epilasyon yöntemleriyle bu tüylerin giderilmesi sağlanırken bu sefer de bıyık bölgesi kararmaları ortaya çıkmaktadır.

Bıyık bölgesindeki kararma nasıl geçer merak edenler, çeşitli bitkisel karışımlarla cilt problemlerinden kurtulmayı hedefler. Başta pirinç suyu ve patates suyu olmak üzere birçok yöntem bu bölgedeki rengin açılmasına yardımcı olmaktadır. Bu reçeteler bazı kadınlarda etki göstermez ve o istenmeyen görüntü bir türlü geçmek bilmez. Bu durumda lazer yöntemi ya da renk açıcı dermokozmetik kremler tercih edilebilir.

Hamilelik gibi normal değişimlerin yaşandığı durumlarda daha belirgin hale gelebilen bu sorun, yanlış uygulamalarla kalıcı lekelere neden olabilir.

Kararmalar Neden Olur?

Dudak üstündeki kararmaların nedeni epilasyon yapılan bölgenin yeterince normalleşmesini beklemeden güneş ışığına çıkmaktır. Özellikle plaj ışığı değil, güneşli bir gündeki ışık bile bu lekelere neden olabilir. En az 24 saat güneşe çıkmaması gereken bu kişilerin leke serumları ya da sadece bitkisel ürünler kullanarak lekelerden kurtulması mümkün olmayabilir.

Dudak Üstü Kararmalarına Doğal Çözümler

Leke açıcı krem ya da serumlar kullanmadan epilasyon sonrası kararmaların giderilmesini sağlayabilirsiniz. Bıyık bölgesinde bulunan kararmaların önüne geçmek için bilinen en etkili leke açıcı çözüm, patates suyu, salatalık suyu, pirinç suyu, karbonat ve süt olmaktadır. Bunları aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz.

  • Süte bandırdığınız pamuğu bıyıklarınıza ovarak sürün, yarım saat bekleyip yıkayın.
  • Yarım çay kaşığı karbonatı çok az suyla karıştırıp macun kıvamında dudak üstünüze sürün, 15 dakika sonra bol suyla durulayın.
  • Pirinç suyunun çıkmasını bekleyin ve pamuk yardımıyla lekelerin olduğu kısımlara sürün.
  • Patatesleri blenderdan geçirip suyunu çıkarın ve lekeli bölgeye sürün.
  • Salatalık da aynı patates gibi ezilip suyu lekeleri bölgeye sürülerek kullanılabilir.

Bu uygulamaları akşam saatlerinde yapmanız daha uygun olacaktır. En az 15-20 dakika beklettikten sonra etkisini göreceğiniz leke giderici reçeteleri haftada 2-3 kere yapabilirsiniz.

Dermokozmetik olarak satılan ve dudak üstü kararmalarına çözüm olan birçok ürün de bulabilirsiniz. Bütçenize göre satın alacağınız bu ürünleri de kararan bölgelere sürebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.