Vipbakim

Cildin Genç Kalması İçin 9 Altın Öneri

Cildin Genç Kalması İçin 9 Altın Öneri

Kollajen, cildinizi genç ve gergin bir görünüme kavuşturmanın anahtarıdır.

Kollajen, cildimize sağlamlık ve elastikiyet katarak sıkı durmasını sağlayan bir çeşit proteindir. Daha genç yaşlarımızda, cildimiz daha dolgun ve daha pürüzsüzdür çünkü sürekli olarak kendini yenilemektedir. Fakat yaşımız ilerledikçe, kollajen üretimi de yavaşlar ve mevcut kollajenler de güneşten ya da diğer etkenler yüzünden ölürler. Sonucunda ne mi olur?

Kırışık ve sarkmış bir cilt. Neyse ki, cildinizdeki kollajen miktarını korumak hatta üretimini arttırmanın bazı yolları var…

C Vitamini alımınızı arttırın

Amerikan Beslenme Uzmanları’nın bir çalışması ortaya çıkardı ki, 40 yaşın üzerindeki C vitamini almayı aksatmayan kadınlarda, aksatanlara oranla çok daha az kırışıklık ortaya çıkıyor. Diyetisyen Jo Travers, bunu “C Vitamini, kollajen oluşumu için olmazsa olmazlardandır. Yeterli miktarda C vitamini alınmazsa, amino asitler protein formuna geçmek üzere birleşemezler. C vitaminin bolca bulunduğu gıdalar, kırmızı biber, brokoli ve kıvırcık gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, domates, portakal ve kivi olarak göze çarpmaktadır.” olarak açıklıyor. C vitamini içeren cilt bakım ürünlerinin de kollajen oluşumunu tetiklediği gözlemlenmektedir. Bunlar genellikle içeriklerinde Laskorbik Asit, Askorbil Palmitat veya Askorbil Fosfat içeren ürünlerdir.

Sigarayı bırakın

Dermatolog Dr. Nick Lowe “Sigara kullanımı, matriks metalloproteinezler olarak bilinen, ciltteki kollajenlere zarar veren enzimlerin salgılanmasına neden olur; ki bu enzimler yüzünden sigara içenlerde cilt sarkması fazlasıyla görülür.” olarak belirtiyor.

Güneşten kaçının

Güneş altında uzun süreler kalmak, kollajen kaybını hızlandırmaktadır. Dr Lowe “UVA ışınları, derinin çok altına, kolayca nüfuz ederek, kollajen oluşumunu destekleyen dokulara zarar vermektedir” olarak belirtiyor ve ekliyor. “Benim tavsiyem kesinlikle SPF15 içerikli (UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan) kremlerin yıl boyunca kullanılması olacaktır.”

Retinol kullanın

Retinoid kremlerin –reçete ile satılırlar- kollajen üretimini arttırdıkları kanıtlanmıştır. Dr Maria Gonzalez;  “Retinoidler güneşe maruz kalmanın ciltte yarattığı zayıflıkları azaltır ve kollajen üretimini arttıran reseptörleri hızlandırırlar” olarak belirtiyor. Retinol kremlerde ihtiyacınız olan retinoidleri fazlasıyla bulabilirsiniz.

Şekerli yiyeceklerden uzak durun

Dr Patricia Farris’e göre, aşırı şeker tüketimi güzelliğin bir numaralı düşmanıdır. Gli kazyon denen bir prosesle cildin erken yaşlanmasına neden olmaktadır. Bunun bir sonucu olarak da kandaki şeker, lipidlere yapışarak, nükleik asitler ve proteinleri (özellikle kollajeninizi) öldürmekte, yaşlanma sürecini ve kırışıklıkları gözle görülür oranda arttırmaktadır.

Arındırmayı ihmal etmeyin

Skin Care markasının kurucusu Amanda Elias “Arındırma –cildin en üst ölü tabakasını yok etme- cilt ve kollajen yenilenmesinin hızlanmasına yardımcı olan etkenlerden biridir.” olarak açıklıyor ve ekliyor. “Cildi arındırmanın en iyi yolu, glikolik ve laktik asit içeren ürünler kullanmaktır. Bu asitler ölü deriyi cildinize yapışık tutan maddeleri yok ederler ve bu scrub’larla ovalamaktan çok daha uzun süreli ve etkili bir yöntemdir. “

Cilt bakımınıza antioksidanları ekleyin

Antioksidanlar, cildi yaşlandıran serbest radikallerden korunmanıza yardımcı olurlar. Amanda’ya göre “Buradaki ‘serbest radikaller’ hasar görmüş cilt hücreleri” olarak betimleniyor. “Serbest, çünkü bir elektron eksik (sağlıklı hücrelerde iki elektron, hasar görmüşlerde ise bir elektron bulunur). “Serbest radikaller, kendilerini sağlıklı cilt hücrelerine bağlarlar ve elektronlarını tüketerek, sağlıklı cilt hücrelerinin hasar görmesine neden olurlar. Bu proses,ciltteki kollajenleri yok eden bir enzim salgılanmasına neden olur. Antioksidanlar, serbest radikalleri etkisiz hale getirerek, canlı cilt hücrelerimizden beslenmelerini engellerler. “

Yeşil çay –katekin adında antioksidanlar içerir- için, ıspanak gibi lutein bakımından zengin  yeşil yapraklı sebzeler tüketin. Krem ve serumlarınızı da antioksidan içerenlerden seçmeniz önemlidir.

Protein depolayın, lütfen!

Menopoz, kadınlardaki kırışıklıkları arttırır. Bunun sebebi, yaşlandıkça, östrojen seviyesinin düşmesidir. Çünkü östrojen, sağlıklı kollajen üretiminin ana maddelerindendir ve vücut çizgilerinin cildimizde kalıcı izler bırakmasına neden olur. Kaybedilen östrojenin geri kazanılmasına yardımcı olacak bir çok gıda vardır. Humus, fındık, ceviz, soya ve fasulye bunlardan bazılarıdır. Yüz kremlerinizi de pito-östrojen içerenlerden seçmelisiniz.

Masaj yapın

Cilt bakım uzmanı Nichola Joss; “Günlük yapacağınız bir yüz masajı, kollajen üretimini arttırarak, cildinize daha sıkı bir görünüm sağlar ve temiz bir cilt için lenf bezlerinizin dolaşımını arttırır. ” diyor ve “Kollajen arttırıcı yağ kullanın.” olarak ekliyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.