Vipbakim

Cildin Gençleşmesi İçin Etkili Yöntemler

Cildin Gençleşmesi İçin Etkili Yöntemler

Güzel ve sağlıklı bir cilt hepimizin başlıca isteğidir. İster kadın ister erkek olsun herkes yüzünün genç ve güzel görünmesini ister. Aslında kazanacağımız basit günlük alışkanlıklarla genç bir cilde sahip olmak oldukça kolaydır.

Peki genç bir cilt için neler yapabiliriz?

Öncelikle bilindiği üzere vücudumuzun %70 i sudan meydana gelmektedir. Bu da suyun vücudumuz için ne kadar önemli olduğunun başlıca göstergelerindendir. Genel sağlığımız içinde büyük bir önemi olan su cilt güzelliğimiz içinde oldukça önemlidir. Gerekli miktarda su tüketen bireylerin cildinde hem esneklik hem de parlama gözle görülür ölçüde artacaktır. Yetişkin insanlarda kilo ve vücut yapısına göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama bir insan günde 6-8 bardak su içmelidir.

Su içmek cildin nemlenmesi için önemli bir öncüldür ancak bu tek başına yeterli değildir. Duşta sıcak su cildimizi kurutur ve kuru ciltlerde dökülmelere sebep olur. Her duştan sonra mutlaka nemlendirici kullanılmasına özen gösterilmelidir. Erkekler içinde cildini nemlendirmek oldukça önemlidir. Tıraş sonrasında oluşabilecek gerilme ve tahrişi önlemek için cilt yapısına uygun ürünlerle nemlendirilmelidir.

Pek çok kez zararlarından bahsedilmiş olsa da bazen hepimizin yapabildiği makyajla uyumak cildimize savaş açmakla eş değer nitelikte. Gün boyu yüzümüzde taşıdığımız kimyasal ürünler gün içerisinde maruz kaldığımız kirli havayla da birleşip cildimizin hava almasını engeller nitelikte katmanlar oluşturmaktadır. Özellikle yenilenmenin en yüksek seviyede olduğu gece saatlerinde yüzümüzü ılık bir suyla temizleyip güzel bir uyku çekmemiz hem sağlığımız hem de cildimiz için yararlı olacaktır. Makyajla nefes alması engellenen ciltlerde yaşlanma etkileri çok daha sık ve çabuk görülür o yüzden bu konuya özen gösterilmelidir.

Ayrıca günlük hayatta tükettiğimiz fast food, yağlı yiyecekler, sigara ve alkol cildin yapısının bozulup doğal görünümün kaybolarak kırışıklıklara sebep olabileceği bilinen bir gerçektir. Bunu önlemek için dengeli ve düzenli beslenmeli, kızartmalardan çok ızgara yiyeceklere yönelmeli, sebze tüketmeye özen göstermeliyiz. Sigara kullanmayı bırakmanın yanında doğrudan cildimizi sigara dumanına maruz bırakacak ortamlardan da kaçınmalıyız.

İçinde bulunduğumuz bu yaz aylarında en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biride güneşin zararlı etkilerinden korunmaktır. Hepimiz bronz tenlere sahip olmayı severiz ancak bronzlaşmaya çalışırken telafisi olmayan güneş lekelerine ve hatta cilt kanserine yakalanma riskiyle karşı karşıyayız. Gerek solaryumlar gerekse bilinçsiz güneşlenme bunun en büyük etmenleri. Uzmanlarında tavsiye ettiği üzere öğlen saatlerinde güneşlenmek her ne kadar yüksek korumalı güneş yağları kullanılmış olsa da cildimiz için oldukça tehlikelidir. Bu yüzden güneşlenme alışkanlıklarımızı değiştirmekte fayda var.

Son olarak gün içinde karşılaştığımız stres verici durumlar cildimizin erken yaşlanmasının sebeplerinden biri. Yüksek stres altında çalışan insanlarda erken yaşlılık ciltlerinde sönüklük ve kırışıklıklar göze çarpar durumdadır. Bu yüzden kendimizi olabildiğince stresten uzak tutmalı ve hayatımızı düzene koymalıyız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.