Vipbakim

Cilt Kurumalarının Nedenleri Ve Alınması Gereken Önlemler

Cilt Kurumalarının Nedenleri Ve Alınması Gereken Önlemler

Cilt kurumasında öncelikle bilinmesi gereken cildin yumuşak ve dayanıklı olması için neme ihtiyacı olduğudur. Ancak bu nem kış aylarında soğukların ya da rüzgarların etkisiyle tamamen ortadan kalkmakta ve cildin nemi tutmasına engel olmaktadır. Diğer yandan cilt kurumasının başka bir sebebi ise merkezi ısıtma sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca duş alınması ve havluyla fazla oranda kurulanmak da cildin nemi almasına neden olmaktadır.

Banyo yapmanın cilde nem sağladığını düşünebilirsiniz, ancak bu durum sadece geçici bir süre içindir. Banyo yapmak cilt üzerinde ki koruyucu tabakanın alınmasına ve uzun vadede nem kaybetmesine neden olmaktadır. Bunun yanında birtakım kimyasallar ve kozmetikler de cildin kurumasının sebeplerinden olabilmektedir.

Diğer yandan başka bir cilt kuruma nedeni de sigara kullanımları olmaktadır. Yapılan araştırmalarda sigara kullanan insanların cildinde yoğun bir kuruluk oranı oluştuğunu ve damarları daraltarak oksijen ve besleyicilerin taşınmasına engel oluşturduğunu ifade etmektedir. Bunun sonucunda ise meydana gelen kurumalar cildin yapısında bozulmalar meydana getirir ve kısa zamanda yıpranmasına neden olur. Cilt kuruluklarını önlemek için ilk olarak yapılması gereken dışın ılık su ile yapılması ve ayrıca bu esnada vazelinli ya da zeytinyağlı temizleyiciler kullanılmasıdır. Bunun yanında duş süresinin 15 dakikayı geçmemesi gerektiği belirtilmektedir.

Diğer yandan cilt kuruluğu yaşayan kişiler duş esnasında keseleme ya da cildi ovalama gibi aktiviteler yapmamaları gerekmektedir. Yıkanma esnasında cilt tipine uygun yumuşak bir sabun kullanılması yeterli olmakta ve duşa alımının sonrasında ilk 3 dakikayı geçirmeden cilt hafifçe kurulanmalıdır. Ayrıca giyim kısmına geldiğimizde ise bu kişiler için pamuklu giysiler önerilmektedir.

Merkezi ısıtma sistemi bulunan yerlerde radyatör üzerine ya da yakın bir kısmına su konması ya da ortama nem sağlayacak özel buhar verici aletlerin kullanılması yine cilt kurumalarının önüne geçmek için etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sayede nem kayıpları önlenmiş ve cildin kolay kolay kurumasına izin verilmemiş olacaktır.

Eğer siz de cilt kurulukları yaşıyor ve bunlara engel olamıyorsanız, verdiğimiz tavsiyeler ile artık cilt kuruluklarınızı önleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.