Vipbakim

Cildin Yağlanmaması İçin Etkili Öneriler

Cildin Yağlanmaması İçin Etkili Öneriler

Öncelikle yağlı bir cilde sahipseniz cildinizde lekerle, sivilce ve siyah noktalar normale oranla daha fazla gözlenebilir. Yağlı ciltler parlaktır fakat sağlıksız ve cansız görünür. Cilt kaygandır, gözenekler sürekli belirgindir. Akne oluşumuna çok müsaittir. Bunların yanısıra en geç yaşlanan cilt tipidir. Cildin yağlanmaması için dikkat edilecek bazı hususlar vardır. Peki, nedir bu hususlar?

   Cildin Yağlanmaması İçin Yapılması Gerekenler

  • Cilt Temizliği; Yağlı cilt problemi yaşıyorsanız cilt temizliğine çok önem vermeniz gerekir. Öncelikle yüzünüzü sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 kere yıkamalısınız. Temizleyici olarak pH değeri düşük sabun ve jelleri tercih edebilirsiniz. Durulama işlemini ılık suyla yapmanız daha faydalı olacaktır. Temizlemeden sonra tonik kullanabilirsiniz.
  • Kozmetik Kullanımı; Yağ bazlı ürünler yerine su bazlı ya da hafif nemlendiriciler kullanmaya özen gösterin. Cildi tahriş etmeyecek düzeyde salisilik asit içeren ürünler kullanabilirsiniz. Kozmetik ürün seçerken hangi cilt tipi için uygun olduğunu gösteren etikete bakmalısınız. Haftada 2 kere peeling yapabilirsiniz. Akşam yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizleyin.
  • Beslenme; Aşırı tuzlu ve şekerli ürünler yağ üretimini arttırır. Bu ürünleri tüketmemeye dikkat edin. Cips gibi yağlı yiyecekleri yemekten kaçının. Bunlar yerine meyve ve sebze tüketirseniz cildiniz daha canlı gözükecektir. Bol bol su tüketmeye özen gösterin.
  • Stres;Sivilce, akne gibi cilt sorunlarının temel nedeni strestir. Stresten uzak durmak için düzenli egzersiz ve spor yapabilirsiniz. Bu vücudunuzu rahatlatır.
  • Cilt Maskesi; Haftada 2 kere evde hazırlayabileceğiniz peeling veya maskeleri kullanabilirsiniz. Bu maskeler cilt tipine göre seçilmeli ve hassas cilt yapısına sahipseniz öncelikle bilekte test edilmelidir.

     Cildin Yağlanmaması İçin Maskeler

  • Kil Maskesi; Bir tatlı kaşığı kil, badem yağı bal ve limon suyunu karıştırınız. Bütün malzemeler bir tatlı kaşığı ölçüsünde olmalıdır, kıvama göre biraz daha kil eklenebilir. Kıvamı oduğunda 1 saat dinlenmeye bırakılır. İyice dinlendikten sonra yüze sürülür ve kuruması beklenir. Kuruduktan sonra bol suyla temizleyebilirsiniz.
  • Kayısı Maskesi; Bir adet kayısıyı ezerek püre haline getiriniz. Üzerine bir yemek kaşığı yoğurt ve bir tatlı kaşığı kil ekleyerek karıştırınız. Fırça yardımıyla yüzünüze sürebilirsiniz. 15 dakika bekletip, bol suyla durulayabilirsiniz.
  • Bal Maskesi;Bir adet muzu ezin ve üzerine bir tatlı kaşığı bal, bir çay kaşığı limon suyu ekleyiniz. Bir fırça yardımıyla yüzünüze sürünüz, 10 dakika bekledikten sonra durulayabilirsiniz. Haftada 1 kere uygulanmalıdır.
  • Yumurta Maskesi; Bir yemek kaşığı salata suyu, bir yumurtanın beyazı, limon suyu ve bir tatlı kaşığı kili karıştırınız, kıvama gelince yüzünüze pamuk yardımıyla sürünüz. 15 dakika bekleyiniz ve soğuk suyla durulayınız. Haftada 1 kere uygulanabilir.

Cildin yağlanmaması için cilt temizliğine, beslenmeye, kozmetik ürünlerine, bol bol su içmeye ve haftada en az 1 maske kullanmaya özen gösteriniz. Maske ve peeling için yağlı ciltlerde özellikle kil ve çamur maskeleri tercih edilmektedir. Unutmayın, temiz bir cilt sağlıklı ve canlıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.