Vipbakim

Cilt Bakımı İçin Vitamin ve Mineraller

Cilt Bakımı İçin Vitamin ve Mineraller

Cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak,sigara içmemek ve sağlıklı bir diyet yapmak oldukça faydalıdır.Ayrıca çeşitli vitamin ve mineralleri almak,cilt bakımı için oldukça önemlidir.Cildin kalitesini arttırarak gerekli olan sağlığına kavuşmalarını sağlarlar.Cilt bakımında çok etkili olan vitamin ve mineraller vardır.

E ve C vitaminleri

E ve C vitamini cildi güneşin zararlı etkilerinden ve cilt kanserine karşı korur.Yaşlanmayla birlikte gelen ciltteki kırışıklıklar ve renk kayıplarını önlemeye yardımcı olur.Bu vitaminler birer antioksidan olup,cildin doğal onarım sürecini hızlandırır ve ciltteki hasarı önlemeye çalışır.Günlük C vitamini alımı 40-50 mg arası,günlük E vitamini miktarı 10-15mg arası olmalıdır.

B Vitaminleri

B vitaminleri vücuttaki hücreler için gereklidir. B vitamini bulunan besinlerden(tavuk,yumurta,zenginleştirilmiş tahıl ürünleri)yeterli miktarda tüketmek gerekir.B vitamini eksikliğinde ciltte kuruma ve kaşıntılar gözlenebilir.Cilt bakımı için tüm vitamin ve minerallerin destek olarak kullanımında ilk önce bir uzmana danışmak,sağlığınız açısından yararlıdır.Uzman kişi sizin kişisel durumunuzu değerlendirerek en uygun yöntemi veya seçeneği önerecektir.

Koenzim Q10

Koenzim Q10 vücutta doğal olarak mevcut bir antioksidandır.Hücrelerin gelişimesine ve kanserin tahribatına karşı koruma sağlar.Koenzim Q10 ciltteki kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Retinoik Asit

Retinoik asit cildi yaşlanmaya karşı korur.Ciltteki kırışıklıklar,yaşlanmadan dolayı oluşan benekler ve güneşin yol açtığı cilt problemlerinin tedavisinde kullanılır.Retinoik asit jel ve krem olarak günde 1 defa uygulanabilir.Fakat retinoik asidi sık sık ve çok fazla miktarda kullanmak,ciltte kızarıklık,kuruma ve kabuklanmaya neden olabilir.

Alfa Lipoik Asit

Alfa lipoik asit,doğal bir krem olarak kullanıldığı takdirde cildi güneşin zarlı etkilerinden korumaya yardımcı olur.Alfa lipoik asit böbrek,karaciğer,kırmızı et,domates,brokoli ve bezelyede fazlaca bulunur.

Flavonoidler

Flavonoidler cilt sağlığını ve görünümünü iyileştirmeye fayda sağlar.Flavonoid içeren besinlerden yeşil çay oldukça ön plana çıkmaktadır.Yeşil çayda bulunan flavonoidler kanserden ve iltihaplanmalardan cildi koruyan çok güçlü antioksidanlardır.Güneşin zararlı ışınlarına karşı da cilde koruma sağlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.