Vipbakim

Cilt Bakımında Bitkisel Yağların Kullanımı ve Faydaları

Cilt Bakımında Bitkisel Yağların Kullanımı ve Faydaları

Cilt bakım ürünlerinin içerisindeki kimyasallar ve doğal olmayan koruyuculardan sebebiyle kadınlar, güzelleşmek ve sağlıklı bir cilde kavuşmak için bitkisel yağlara yönelmiş durumdalar. En çok bilinen ve tercih edilen bitkisel yağlardan başlıcaları şunlardır;

Vişne yağı: A ve C vitamini içerdiğinden dolayı, temel yağlarla karıştırılarak, ovma yöntemiyle cilde uygulanır. Cildi temizlemek amacıyla peeling olarak kullanılabilir.

Ahududu yağı: C ve E vitamini barındırdığından dolayı cilde çok faydalıdır ve peeling amaçlı kullanılabilir.

Fındık yağı: Kuru ve yıpranmış ciltlerde kolaylıkla uygulanır. Doğum öncesi ve sonrası ciltte oluşan çatlakları gidermek ve cildin eski esnekliğini geri kazanmak için masaj yapılarak uygulanır.

Havuç yağı: Cildin bozulmasını engeller. Güneş yanıklarının iyileşmesinde faydalı olur. Hücreleri yeniler. İçerdiği A vitamini ve lesitin,cildi yumuşatır ve renk kazandırır.

Papatya yağı: Hassas ve sorunlu ciltlerde yaraların iyileşmesini sağlar. Cildi besleyici özelliği vardır.

Limon yağı: Sivilcelere iyi gelir, cilde güzellik katar, tonik olarak da kullanılır. Mikrop öldürücü, gerginleştirici ve sıkılaştırıcı özellikleri vardır.

Masaj yaparak cildin yağdan arınması sağlanır ve nemli bir pamuk ile cilt temizlenir.

Biberiye yağı: Sivilceler üzerine sürülebilir, cilde canlılık katar.

Gül yağı: Cilde canlılık katar ve sıkılaşmasını sağlar. Alerjik ciltlere çok faydalıdır. Cildinizdeki doğum lekerini alır ve makyaj temizler.

Portakal yağı: Cildi canlandırır ve gerginleştirir. Sivilce ve akneleri kurutur. Tonik olarak kullanılır. Nemli bir pamuk yardımıyla cilt temizlenir.

Susam yağı: Kuru ciltlerde, kirpik ve kaşlara uygulanabilir. Cildi canlandırıcı ve güneş ışınlardan koruyucu özelliklere sahiptir. Cilt temizleyicisi ve zararı maddelerden arındıran bir özelliğe  sahiptir.

Buğday yağı: Hücreleri yeniler.Yara,yanık gibi cilt problemlerine ve kırışıklarda etkilidir. Ciltteki istenmeyen lekeri(güneş,doğum vb) giderir.

Kakao yağı: Özellikle, kadınlardaki hamilelik sonrası cilt bozulmalarına karşı oldukça faydalıdır. Dudak çatlaması ve ciltte pullanmaya karşı uygulanır.

Kayısı yağı: Cilt temizliğinde kullanılır. Akneleri temizler ve cilde canlılık katar. İleri yaşlarda ortaya çıkan cilt kırışıklarına karşı kullanılır. Nemlendirici özelliğe sahiptir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.