Vipbakim

Cilt Bakımında Sabun Çeşitleri ve Faydaları

Cilt Bakımında Sabun Çeşitleri ve Faydaları

Etkili bir cilt bakımı uygulamasına dahil olmak için öncelikle birtakım hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. İstenen bir cilt bakımı ortaya koymak kimi zaman zor kimi zamansa oldukça kolaydır. Ancak bu kolaylığı meydana getiren yapılan hazırlıkların istenen şekillerde olmasıdır.

Cilt bakımında ortaya çıkan etkili ürünlerden biri de sabunlardır. Cilt bakımı sabunları kendi aralarında farklılıklar göstermektedir. Bu sabunlar arasında sentetik sabunlar, nemlendirici sabunlar, transparan sabunlar, hafif hipoalerjenik sabunlar ve antibakteriyel sabunlar yer almaktadır.

Sentetik sabunlar cildi oldukça az tahriş etmekte ve içeriklerinde laktik ve sitrik asit bulunmaktadır. Sentetik sabunların içeriğinde yer alan laktik ve sitrik asitler PH seviyesinin deri de ki PH seviyesi ile aynı olmasını sağlamakta ve bu sayede etkili bir cilt bakımı ortaya koymaktadır.

Nemlendirici sabunlar koyun yününden üretilen lanolin maddesini barındırırlar. Sahip oldukları bu özellik sayesinde cildin kısa zamanda yumuşamasını sağlarlar. Ayrıca cildin kirlerden kurtulmasında etkili çözümler sunan nemlendirici sabunlar, yağlı ciltler üzerinde ki yağ tabakasının yok olmasına imkan tanırlar. Ancak bu sabunun uzun süreler kullanılması pek mantıklı değildir. Çünkü sabun uzun sürelerin kullanımında cilt üzerinde kuruluklar meydana getirmektedir.

Cilt bakımlarında etkili olan başka bir sabun çeşidi ise transparan sabunlar olmaktadır. İçeriklerinde gliserin bulunan bu sabunlar, yüksek derecede şeker ihtiva etmektedir. Genelde hafif yapılı bir sabun olan transparan sabunlar, deriyi yumuşatma konusunda oldukça etkili bir konumda yer almaktadır. Ayrıca bu sabun çeşidi her türlü cilt için kullanılabilmektedir.

Antibakretiyel sabunlar da sabun çeşitleri arasında oldukça etkili bir konumda bulunur. Bu sabun çeşidi derinin PH seviyesini azaltmakta ve benzoil peroksit içermektedir. Diğer yandan derinin PH seviyesini düşüren bir sabun için antibakteriyel etkiler sunduğu söylenebilmektedir. Ayrıca antibakteriyel sabunların sivilce oluşumlarında da oldukça başarılı sonuçlar ortaya koyduğu söylenmektedir. Son olaran antibakteriyel özellikte ki sabunların da uzun süreli kullanımları cilt açısından pek yararlı olmamaktadır. Çünkü uzun süre kullanım altına alınan bu sabunlar zamanla cilt üzerinde kuruluklara neden olmaktadır

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.