Vipbakim

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir?

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir?

Cilt lekelerinin oluşmasında bir çok neden olabilir. Vücudun her bölgesinde olabilen cilt lekeleri, bazen doğuştan bazense sonradan oluşabilir. Görünmeyen bölgelerde bulunmaları fazla önemsenmese de yüz de bulunan lekeler bir çok kişiyi rahatsız etmektedir. Çeşitli kapatıcılar ve fondotenlerle kapatılmaya çalışılsa da bunlar kısa süreli çözümlerdir. Makyajınızı sildiğinizde tekrar ortaya çıkabilirler.

Fakat evde hazırlayabileceğiniz doğal tariflerle lekelerinizi kalıcı olarak giderebilirsiniz. Öncelikle bazı kozmetik ürünler ve lazerler lekeleri gidermek için kullanılsa da herkes için aynı sonuçları vermezler. Kimilerinin cildi hassas olurken, kimileri daha dayanıklı bir cilde sahiptir. Ayrıca lazer ışıkları da cildinize daha çok zarar verebilmektedir. Bu nedenle evde kendiniz hazırlayacağınız maskeler yardımıyla lekelerinizden kurtulabilirsiniz. Cilt lekeleri nasıl giderilir? sorusuna gelmeden önce lekelerin oluşma nedenlerini sizlerle paylaşacağız.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

  • Cilt lekelerinin doğuştan olabileceğini söylemiştik. Doğum sırasında meydana gelen doğum lekeleri, doğduğunuz andan itibaren oluşarak giderek büyümektedir. Ayrıca kalıtsal nedenlerden dolayı da cildinizde lekelenmeler oluşabilir. Çil de cilt lekesi olarak sayılmaktadır.
  • Özellikle yazın bronzlaşmak için yapılan güneşlenmeler, gerekli korumalar alınmadığı takdirde lekelenmeye neden olabilmektedir. Güneş altında uzun süre kalmak ve koruyucu kremler kullanmamak, cildinizde lekelenmeye yol açabilmektedir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında mutlaka koruyucu krem sürmelisiniz.
  • Kimyasal malzemeler ve özellikle de kalitesiz kozmetik malzemeler ciltte leke oluşturabilir. Bu nedenle kozmetik ürün alırken mutlaka kaliteli olmasına dikkat ediniz. Ayrıca kullanacağınız ilaçlarda ciltte olumsuz etkilere neden olabilir. İlaçların yan etkisini okuyarak ve doktorunuza danışarak kullanmaya başlayın.
  • Güneşte bronzlaşmanın yanı sıra solaryum cihazlarında bronzlaşmakta sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Fakat içerisinde bulunan zararlı ışınlar, özellikle hassas tenlilerde lekelenmeye neden olabilir.

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir?

Cilt lekelerinin giderilmesi için hem evde hazırlayabileceğiniz maskeler hem de peelingler bulunmaktadır.

  • Cilt tonundan daha koyu ve genelde kahverengi olan lekeler için; Bir çay kaşığı karbonat, bir yemek kaşığı yoğurt, bir çay kaşığı buğday yağı ve az miktarda limon suyunu karıştırarak beş dakika boyunca dinlendirin. Daha sonra temiz ve kurumuş cildinize uygulayın ve yaklaşık 4 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada iki kere uygulayarak lekelerinizden kurtulabilirsiniz.
  • Hem leke giderici hem de cilt beyazlatıcı maske; Bir tatlı kaşığı pirinç nişastası ve bir yemek kaşığı aloe vera jelini karıştırın ve ince katman halinde cildinize uygulayın. Daha sonra kalın şekilde üzerinden geçin ve yarım saat bekletip durulayın. Haftada bir kere uygulayabileceğiniz maske, hafif lekeler için etkili sonuçlar vermektedir.
  • Cilt lekelerini gideren ve cildi parlatan maske; Salatalığın suyunu yarım bardak olacak şekilde çıkartın ve üzerine bir yemek kaşığı şeker ilave edin. Cildinize pamuk yardımıyla da sürebilirsiniz. 15 dakika beklettikten sonra ise bol suyla durulayın.
  • Çil lekeleri için maske; Keten tohumunu bir bardak su ile karıştırın ve kaynatın. Kaynadıktan sonra ise bir bez yardımıyla, karışıma batırarak lekelerin üzerine sürün. Pansuman yapar gibi sürebilirsiniz. Haftada 2 ya da 3 kere uygulayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.