Vipbakim

Cilt Rengi Nasıl Açılır?

Cilt Rengi Nasıl Açılır?

Cildin kendine özel renk tonu vardır. Ancak bazı kadın ya da erkekler cilt tonunu açmak isteyebilir. Bunu doğal yollardan yapmak bazı formüllerle mümkündür.

Beyazlatıcı Süt Kürü

Süt, cildinizin renginin açılmasına yardım eden bir besindir. Bunu içerisindeki kalsiyumun melanin pigmentini üreten hücreleri uyarması ile sağlar. Ayrıca cildin üzerinde güçlü bir tabaka yaratarak kuruluk kaynaklı koyulaşmanın önüne geçer. Süt kürü için inek ya da keçi sütü, lif ya da el bezi gerekmektedir. 1 kâse sütü önce ılıttıktan sonra keseyi içine daldırın. Daha sonra bezi biraz sıkarak damlaları engelleyin. Bunun sonrasında cildinizi yavaşça ovalayarak sütü yedirin. Bez kuruyana kadar bunu devam ettirin. İşlemin tam etkisini göstermesi için işlemi 4 kere tekrar edin. Banyo yaptıktan sonra uygulamanız etkisini daha da artırır. Çünkü gözeneklerin en açık olduğu zaman banyo çıkışıdır. Haftada iki kere uygulayarak etkili sonuçlar alabilirsiniz. Ancak önce bir süre her gün sürmelisiniz.

 Limon Suyu İle Aydınlık

Doğal cilt beyazlatıcı ve sıkılaştırıcı olan limon, oldukça etkili sonuçlar verebilir. C vitamini sayesinde hücre yenilenmesine ve derinin kendini tazelemesine izin veren limon, yağlı ciltler için dengeleyici özelliği ile de bilinmektedir. Aydınlatıcı olarak kullanılacak limonun her gün pamukla sürülmesi önerilir. Sadece limon suyunu yedirerek cilde uygulayarak bir süre sonra aydınlatıcı etki olacaktır. Bunu isterseniz susuz da yapabilirsiniz. Yani limonu doğrudan yüze sürerek ve bunu 15 dakika yaparak sonuç alabilirsiniz. Limon cilde sürüldükten sonra güneşe çıkılmaması önerilir. Çünkü güneş yanığı oluşabilir ve cilt rengi isteğinizin tersine etki eder.

Beyazlatıcı Pirinç Tozu Maskesi

Pirinç ununu cilt beyazlatmada kullanmak Uzak Doğu’lu kadınlardan yayılan bir uygulamadır. Pirinç unu maskesi yapmak için pişmemiş pirinç, süt ya da ılık su gerekir. Önce pirinç öğütülür, daha sonra macun haline getirmek için süt ya da su yavaşça pirinç tozuna eklenir. Daha sonra cildinize sürerek 20 dakika beklemeniz ve sonra temizlemeniz önerilir. Haftada 3 kere tekrar edilebilir.

Meyan Kökü Özü İle Beyazlatma

Cildi beyazlatmak için kullanılan diğer doğal malzeme meyan köküdür. Kozmetik sanayide de kullanılan bu kök güneş nedeniyle kararan ciltlere karşı etkili bir ajandır. Meyan kökü özü birkaç damla halinde pamuğa aktarılır ve sürülür. Sonuç alana kadar devam edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.