Cilt Sarkmasına Karşı En Etkili Çözüm Önerileri

Sarkmalara Karşı Cilt Bakımı

Cildimiz özellikle de el, yüz ve dekolte bölgemiz sürekli olarak dış etkenlere açık ve pek çok zarara maruz kalabilmektedir. Yazın sıcak hava ve güneş, deniz, kışın rüzgâr ve soğuk cildimizi olumsuz şekilde etkilemektedir. Ayrıca sigara içmek de cilde zarar vermektedir. Ancak dengeli beslenme kurallarına uymak ve düzenli cilt bakımı yapmak cildin tüm zararlardan korunmasına ve yıpranmasını önlemeye yardımcıdır.

Cilt, olumsuz etkenler dolayısıyla ve zamanın etkisiyle özellikle de yaşlanma belirtilerinin görülmesine ve sarkmalara yol açmaktadır. Elastikiyetini kaybetmiş ve sarkmaya başlamış bir cilt ise görsel açıdan olumsuz bir görüntüye sebep olmakta, bayanların kendini kötü hissetmesine neden olmaktadır. Oysa çok çeşitli formüllerde sarkmalara karşı cilt bakımı uygulamaları bulunmaktadır.

Doğal Cilt Bakımları

Genellikle orta yaş olarak adlandırılan 30 yaş ve üzeri dönemde ciltte olumsuzluklar baş göstermeye başlamaktadır. Cilt lekelenmeleri, sivilce ve siyah noktalar, kızarmalar, pul pul dökülmeler, kırışmalar ve sarkmalar orta yaşlarda başlamaktadır. Eğer ilk andan itibaren önlem alınıp gerekli bakımlar yapılırsa da bu etkiler mümkün olduğunca geciktirilebilmektedir.

Cilt sarkmalarının asıl sebeplerinden biri de kolajen ve elastin liflerinde gevşeme olmasıdır. Orta yaşla birlikte ortaya çıkan bu duruma ise sarkmalara karşı cilt bakımı uygulamalarından yararlanarak çözüm sağlamak mümkündür. Aslında sarkmalara karşı cilt bakımı uygulamaları için güzellik salonlarına giderek yüzlerce lira vermeye gerek yoktur. Zira artık evde kolay bir şekilde kendi başımıza hazırlayabileceğimiz cilt bakım kürleri tariflerine ulaşılabilmektedir. Bu evde kolayca hazırlanan cilt bakım kürleri hem doğal olması hem de maddi bir yük getirmemesi sebebiyle her bayanın yapmasına imkân tanımaktadır.

Sarkmalara Karşı Cilt Bakımı İçin Maske Tarifi

Sarkmalara karşı cilt bakımı uygulaması için evde bulunabilecek malzemelerle kolay bir şekilde maske hazırlanabilmektedir. Yarım kilo kırmızı acı biber suda haşlanır. Biberlerin üzerine 5 adet limonun suyu sıkılarak biberlerin ölmesi sağlanır. Daha sonra üzerine bir şişe biberiye yağı ve bir şişe gliserin eklenerek malzemeler robottan geçirilir.

Hazırlanan bu maske 3 gün boyunca ağzı kapalı olarak serin ve karanlık bir yerde bekletilir. Sonrasında ise haftada bir defa olmak üzere cilde uygulanıp 20 dakika sonra da ılık su ile durulanır. Uygulama sonrasında hafif egzersiz hareketleri yapmak uygulamanın etkisini daha da fazla ortaya çıkaracaktır. Düzenli olarak tekrarlanan bu cilt maskesi, cildin daha sıkı ve diri görünmesine yardımcı olacaktır. Acı biber sayesinde de cilt kaybetmeye başladığı elastin ve kolajene tekrar kavuşacaktır.

Sarkmalara Karşı Cilt Bakımı için Maske Tarifi -2-

Bir başka cilt toparlayıcı ve sıkılaştırıcı maske ise tamamen evde bulunabilen malzemelerle hazırlanabilmektedir. 2 yemek kaşığı un ve 2 yemek kaşığı un bir kapta karıştırılır. Krem kıvamına gelebilmesi için ise içerisine yeteri kadar gülsuyu eklenir ve iyice karıştırılır. Daha sonra cilde sürülerek 15 dakika bekletilir ve ılık su ile durulanır. Evde kendi malzemelerimizle kolay bir hazırlayıp yine kolay bir şekilde uygulayabileceğimiz bu maske yöntemini haftada 2 defa tekrar ederek sıkı, toparlanmış ve daha genç görünümlü bir cilt kazanmak mümkündür.

Birbirinden farklı ve hem hazırlaması hem de uygulaması kolay cilt sıkılaştırıcı maske tarifleri bulunmaktadır. Bu tariflere ulaşabilmek de eskiye kıyasla daha kolaydır. Teknoloji harikası bilgisayar ve internet sayesinde pek çok uzmanın verdiği cilt bakım kürleri ve maskelerine ulaşılabilmektedir. Evde düzenli olarak uygulanan bakımlar da yaşımız ilerlese bile daha genç, diri ve bakımlı görünmemize yardımcı olmaktadır. Unutmayın ki düzenli bakım yapılan cilt her zaman sağlıkla ışıldamakta ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamaktadır.

  Bunlarda İlginizi Çekebilir 


Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top