Vipbakim

Cilt Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Cilt Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Cildin yapısına uygun ürünler ile yapılacak olan cilt temizliği, cildin ölü hücrelerden arındırılması durumunu da amaçlamaktadır. Bazı cilt temizleyici ürünler, ciltlerin parlaklık kazanması ve cildin daha sağlıklı görünmesi açısından uygulansa da ciltlerin çok daha kuru görünüp, yıpranmasına sebep olabiliyor. Bu yüzden yapılacak tercihler her zaman için doğru olmalıdır.

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

                1-) Cilt temizleme işlemi yapılacağı zaman ilk önce, yüzün temizleme jel veya losyonu ile iyice temizlenmesi gerekiyor. Bu alanda yüz temizleyici jel veya losyon kullanmayanlar, sabunları da tercih edebilirler. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Kullanılacak sabunun Ph değerinin özellikle en az 5.5 olması gerekiyor. Ph değeri daha düşük olan sabunlar ciltte bazı problemlere yol açabilir.

cilt-temizligi-icin-maske

2-) Kuru cilt temizleme işlemleri için yapılacak tercihler önemlidir. Kuru ciltler için içerisinde daha fazla nemlendirici bulunan krem ve toniklerin kullanılması gerekir. Çok kuru bir cilde sahip olan bayanlar, alkolsüz tonik tercih etmelidir. Çünkü alkol içeren tonikler yüzü çok daha fazla kurutacak ve yüzün tahriş olmasına sebebiyet verecektir. Gözenek temizleyen bu tonikler, oldukça işlevsel ürünlerdir. Kuru ciltler için yağ oranı yüksek nemlendiriciler de doğru bir tercih olacaktır.

3-) Yağlı cilt temizleme için, alkollü tonik ve içerisinde çok fazla nemlendirici içermeyen kremler kullanılmalıdır. Tonik veya yüz maskeleri sonrasında yüze uygulanacak nemlendiricilerin içerisinde su bazlı karışımın yer alıyor olması, yağlı ciltler için en uygun seçim olacaktır. Bu sayede tonik ve maskenin etkisi ortadan kaldırılır ve cildiniz sağlıklı bir şekilde kırışıklıklar ile baş etmesi sağlanır.

Düzenli Cilt Temizleme

                Ciltte bulunan fazla yağ, havadan gelen kir ve bakterilerin cilt üzerinden düzenli olarak uzaklaştırılması için, cilt için bazı ürünlerin kullanılması gerekiyor. Ciltlerin vazgeçilmezi olan temizlik ürünleri, anti bakteriyel özellikleri ile tercih ediliyor. Kaliteli malzemeler veya maskeler ile yapılan cilt temizliği sonrasında uygulanan tonik, gözeneklerin kapanmasını sağlayarak, cildin çok daha taze ve temiz olmasını destekler.

Yüz temizleme işlemi yapılacak bir cildin, hangi özellikte olduğu kesin olarak bilinmelidir. Yağlı bir cilde, yağlı ciltler için kullanılan yüz bakım ürünleri uygulandığı zaman, bu uygulamadan verimli bir sonuç alınacağı beklenmemelidir. Bu yüzden her cildin yapısının ve bu yapısına uygun olarak kullanılacak bakım ürünlerinin farklı olması gerektiği unutulmamalıdır. Bunun dışında bir de yanlış kullanım sonucu ciltte oluşan problemler vardır. Ergenlik döneminde bulunan gençler için hazırlanan sivilce temizleme ürünleri, yetişkin bireyler tarafından kullanıldığı zaman ortaya verimlilik değil, problemler çıkacaktır. Her yaşta ve cilt yapısında olan bireyler kendilerini tanıyarak ürün kullanımı yapmalıdır.

cilt-temizligi-ve-bakimi-jpg

Maskeler ve Cilt Temizleyicileri

Cilt temizliği için uygulanan maskeler de, düzenli kullanıldıkları zaman uzun süreli cilt koruması sağlarlar. Yoğurt maskesinden, salatalık maskesine, ballı maskeden zeytin yağı maskesine kadar hazırlanan birçok karışım, cilt için vazgeçilmez temizlik ürünlerinden olmuştur. Yüz temizliğinde en çok yaşanılan sıkıntı bölgesel temizliktir. Yüzde bulunan çene, alın ve burun bölgesi, çok daha zor temizlenen alanlardandır. Bu yüzden bölgesel uygulanan maskeler, cilt üzerinde daha çok bekletilmeli veya maske içerisinde kullanılan ürünler daha çok arttırılmalıdır. Yüz temizliği için, temizleme jelleri, temizleme sütü, makyaj temizleyici ürünler, antiseptik tonik, losyon ve tonikler kullanılabilir. Günlük yapılan cilt temizliği, akşamları da uygulanabilir. Günün yorgunluğu ve kirinin biriktiği yüzünüzün hemen rahatlaması için akşamları da yüz temizleme işlemleri uygulayabilirsiniz. Sağlıklı günler için, yüz temizliğinize her zaman önem verin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.