Vipbakim

Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız

Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız

Cilt tipleri birbirinden farklıdır. Her insan kendi cilt tipini öğrenip, buna göre cilt bakımlarını yapmalı, hatta beslenmesini buna göre belirlemelidir. Aksi takdirde cilt sorunları ile karşı karşıya kalmak zorunda olabilirsiniz. Mesela yağlı cilt tipine sahip olan birisi yağlı yiyecekler yemeye devam etse, yağlı nemlendiriciler kullansa akne ve sivilceler kaçınılmaz olur. Ancak tüm bunlara dikkat ederse sivilcelere zemin hazırlamak yerine çıkmalarını engellemiş olur.

Cilt Tipi Belirleme

Cilt tipleri temel olarak dört tanedir. Yağlı cilt, karma cilt, kuru cilt ve normal ciltler. Siz de cilt tipinizin hangisi olduğunu merak ediyorsanız basit bir şekilde belirlemek mümkün. Cildinizi güzelce yıkayın ve kurulayın. Yüzünüze hiç bir şey sürmeyin.

Bir iki saat bekledikten sonra parmağınızla cildinize dokunun. Parmağınız parlıyor ve yağlı hissediyorsanız cildiniz yağıdır. Eğer cildiniz oldukça kuruysa ve pul pul hissediyorsanız cildiniz kurudur. Cildinizin T bölgesi yağlı hissettirirken, diğer taraflar kuruysa karma cilt tipiniz vardır. Yağlı his yok ama kuru da değilse tebrik ederiz normal bir cilde sahipsiniz. Niçin mi tebrik ediyoruz, çünkü normal ciltler en avantajlı olanıdır ve özel bakım istemezler.

Kuru Ciltler

Kuru cildi anlamak oldukça kolaydır. Çünkü ciltte deri döküntüsü ya da soyulmalar yaşanır. Bu ciltlerde sebum yani yağ oranı azdır. Sivilceler yönünden oldukça avantajlı olan bu ciltler, kırışıklık yönünden pek şanslı sayılmaz. Nemsiz olan bu ciltler mat ve donuk görünür. E vitamini bu cilt tipine iyi gelecektir.

Yağlı Ciltler

En çok şikayet edilen cilt tipidir. Yağlı olduğu için parlak görünür. Gözenekler geniştir ve belli olur. Akne, siyah nokta ve sivilce sorunları çok görülür. Gözenek sıkılaştırıcı ürünler kullanmaları gerekir.

Normal Ciltler

En avantajlı ve sorunsuz olan cilt tipidir. Ne kuruluk ne yağlanma yasamazlar. Gergin duran, sağlıklı ciltlerdir.

Karma Ciltler

Bakımı en zor olan, kompleks ciltlerdir. Çünkü yüzün bir kısmı yağlı iken, bir kısmı kurudur. Sürekli iki tip ürün tercih etmek ve cildin nem dengesini, parlaklığını korumak için bakım yapmak gerekir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.