Vipbakim

Cilt Tipine Göre Bakım Önerileri

Cilt Tipine Göre Bakım Önerileri

Birçok doğal maske tarifini alırken kendi yüz tipimize uygun olup olmadığına bakmadan uygulamaya geçiyoruz. Nasılsa doğal demeyin. Belki de denediğiniz yöntem cildinizin oldukça yaşlı ve kırışıklı bir hale bürünmesine yol açacak.

İşte tam da bu noktaya değinmek istiyorum müsaadenizle. Sizler için derleyip topladığım bilgiler doğrultusunda artık bu hatayı yapmayacağınıza kuşkum yok. Daha bilinçli olmakta fayda görüyorum. Her kafadan bir ses çıkıyor konu cilt bakımı olunca. Öncelikle cilt tipinizi test etmenizde fayda var. Nasıl bir cilt tipine sahip olduğunuzu kolay bir yolla açığa kavuşturabiliriz.

İlk önce yapmanız gereken makyajsız ve temiz cildinizi sabunlu suyla yıkayın. Daha sonra 25 ile 30 dakika arası dinlenin.  Daha sonra yüzünüzde bir puanlama ile cilt tipimizi kolayca belirleyelim.  Parlaklık varsa ipeksiyse 1 puan, yoksa 0;pürüz yok ise 0, var ise 1; gerilme varsa 1, yoksa 0; pullanma var 1 yok 0 şimdi puanlamaya geçelim 3 ile 5 puan ise cildiniz çok kuru ve neme ihtiyacı vardır demek. 1 ile 2 puan çıktıysa cildiniz normal bir cilttir demek.

0 puan ise herşeye müsaittir. Yağlı cilt parlaklığı ile kendini belli eder. Yağlı cilt akneye ve siyah noktaya müsait cilt tipidir. Bazı bölgelerin yağlı olması da karma cildi ortaya çıkarır. Bunu bilgilerden sonra artık nasıl bir cilde sahip olduğumuzu öğrenmişizdir. Şimdi sıra cildinize uygun yaz bakımı yapmakta.

Normal Cilt Tipi

Hafif formüllü temizleyiciler ve nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Yağlı bir cilde sahipseniz tonikler etkili olacaktır. Doğal tonik olarak gül suyu ve maden suyunu terci edebilirsiniz. Kuru bir cildiniz varsa yine doğal nemlendirici olan süt ve baldan tabii ki zeytinyağından oluşan maskelerden faydalanabilirsiniz. Kuru cilt gergin bir dokuya sahip olduğu için fazla alkol içeren ürünleri tercih etmemeniz gerekir. Sivilceli ciltlere peeling yapılamaz.

Yaparsanız sivilcelerin çoğaldığını ve geri dönüşü olmayan boyuta geldiğini göreceksiniz. Kim ister ki iri iri gözenekleri? Ama siyah noktalar için ve ölü deriler için peeling yapılabilir. Hatta çok faydalı bile olabilir. Bunun için de kahve ve yumurta akından faydalanabilirsiniz. Kendinizi doğanın kollarına bırakırken kendi cildinize uygun olanı seçmeniz hem görsel açıdan hem de psikolojik açıdan önemli; özellikle de bakımlı hanımlar için.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.