Vipbakim

Cilt Tipine Göre Yağ Seçimleri Nasıl Olmalıdır?

Cilt Tipine Göre Yağ Seçimleri Nasıl Olmalıdır?

Cildin daha sağlıklı olabilmesi adına nemlendirici ürünler kullanılması gerekmektedir. Bunların başında yağ gelmektedir. Yağların doğru seçilmesi önem taşımaktadır.

Cilt tipine göre yağ seçimi istenen etkinin ortaya çıkabilmesi bakımından önemlidir. Birçok kozmetik ürününün içerisinde kimyasal maddelerin bulunması onları bazı ciltler için zararlı hale getirebilmektedir. Bundan dolayı başta yağ olmak üzere birçok cilt bakım ürünü dikkatli şekilde seçilmelidir. Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için her gün düzenli olarak kullanılması gereken ürünler bulunmaktadır. Bunlar içerisinde bitkisel özlü, organik ve doğal olan bakım ürünleri tercih edilmelidir. Bu sayede hem cilt daha sağlıklı görünmekte hem de herhangi bir yan etki meydana gelmemektedir.

Cilt Tipine Göre Yağ Seçimi

Güzellik için genel olarak aromaterapik yağlar kullanılmaktadır. Bu yağlar yaşlanma belirtilerini geciktirirken aynı zamanda siyah nokta ve akne gibi sorunlara da engel olmaktadır. Bu tarz yağlar tonikler ve buna benzer derin temizleyiciler ile birlikte kullanılabilmektedir.

Yağ tercih ederken kullanılacak olan yağın gözenekleri tıkamamasına dikkat edilmelidir. Yani komedojenik yapıda olması gerekmektedir. Bundan dolayı her yağ her cilt tipi için uygun olmamaktadır. Dolayısıyla bakım ürünü satın alırken cilt tipinin iyi bilinmesi önem taşımaktadır. Bunu anlamanın en kolay yolu cilde dokunulduğunda hissedilen sebum oranıdır. Eğer dokunulan yerde bu oran fazlaysa bu durumda o cilt tipi yağlı olarak nitelendirilmektedir.

Kuru Ciltler İçin Kullanılabilen Yağlar

Kuru cilt tipinin yoğun neme ihtiyacı olmaktadır. Genellikle soluk görünen kuru ciltler için en iyi yağlar ağır ve daha yavaş kuruyanlar türlerdir. Özellikle susuz ciltler için uygun olan bu yağlar cilt tarafından daha kolay emilmektedir. Bunun neticesinde kuru ciltler tarafından kullanılacak yağlar arasında kayısı çekirdeği yağı, avokado yağı, zeytinyağı, fındık yağı, badem yağı, argan yağı, makademya yağı gibi yağlar bulunmaktadır.

Yağlı Ciltler İçin Yağlar

Yağlı ciltler için kullanılan yağlar arasında kuşburnu çekirdeği yağı, Aspir yağı, çuha çiçeği yağı, susam yağı, üzüm çekirdeği yağı, kenevir tohumu yağı, ayçiçeği yağı gibi yağlar bulunmaktadır. Önerilen bütün yağların yeteri miktarda ve temiz cilde kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.