Vipbakim

Cilt Tipleri ve Bakım Önerileri

Cilt Tipleri ve Bakım Önerileri

Yaz ayları hem ruhunuz hem de görünüşünüz için yepyeni bir başlangıç zamanıdır! Bu dönemde doğru bir bakımla kendinizi baştan aşağı yenileyebilir, birkaç küçük dokunuşla bambaşka biri olabilirsiniz! Bunun en önemli adımı ise cildinizi tanımanızdan geçer. Nasıl mı? Cevaplar yazımızın devamında…

Özellikle mevsim geçişlerinde cildimizde birçok değişiklik olur. Yaz mevsiminde ise güneş, sıcak hava, deniz ve havuz suyunun etkisiyle cildimizin nem dengesi değişir; bazen kurur bazen fazlasıyla yağlanır. İşte tam da bu noktadatemizleyicinizden toniğinize kadar cildinize uygun bakım ürünleri kullanmanız yazın ışıltınızı daha da artırmanızı sağlayabilir. Üstelik unutmayın, tüm bunlar cildinizin gençliğini daimi kılmak için yapacağınız önemli “yatırımlardandır”.

yaz-mevsiminde-cilt-bakimi


Yağlı bir cildiniz varsa…

Normalde yağlı bir cilde sahipseniz yaz aylarında cildiniz yağlanma seviyesinde artış olabilir. Havadaki fazla nem, bol miktarda güneş koruyucu kullanmak ve deniz kenarındayken tuzlu suyun etkisi ile fazla kullandığınızı fark etmemek yağlanmayı artıran etkenlerdendir.

Bu durumu önlemek ve cildinizi ferahlatarak nem dengesini geri kazandırmak için cildinizi önce uygun bir temizleyici ile temizlemelisiniz. Özellikle içinde kil olan temizlik ürünleri yağlı ciltler için son derece etkilidir. Sonrasında toniğinizi venemlendiricinizi de yağlanmayı azaltacak özellikte seçmelisiniz. Güneş koruyucu seçerken yağsız olanları tercih etmeniz de yine doğru bir seçim olacaktır.


Kuru bir cilt için ne yapmalı?

Cildiniz kuru bir yapıya sahipse muhtemelen yaz aylarında gerginlik hissi veya cildinizin yüzeyinde pul pul dökülmelerle karşılaşacaksınız. Kuru ciltler güneşten çok daha fazla etkilenirler. Üstelik kırışıklıkoluşmasına daha yatkın bir cilt tipidir. Bu yüzden mutlaka yumuşak, PH dengesi tam olan, cildinizi temizlerken kurutmayacak bir temizleyici edinmelisiniz. Ayrıca kullanacağınız tonik alkolsüz olmalı, nemlendiriciniz ise sık kullanabileceğiniz nitelikte, nem açısından zengin olmalıdır.

girl enjoying summer

Cildiniz karmaysa…

Karma bir cilde sahip olmak hiç de kolay değil biliyoruz! Ancak doğru seçimlerle bu durumun üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz. Aslında öncelikle yüzünüzün kuru olan bölgelerine nemlendirme özelliği bol olan bir bakım kremi, yağlı bölgelerineise tam tersi fazla yağları emen bir bakım kremi uygulamalısınız. Temizleyiciniz için ise bir uzmanın da fikrini alarak “karma ciltlere özel” bir ürün seçebilir toniğiniz için de yine aynı yolu izleyebilirsiniz.


Normal ciltler de özen ister

Cildiniz normal de olsa yaz mevsimiyle birlikte biraz daha yağlanabilir. Bu durumda katkı maddesi içermeyen bir temizleyici ile cildinizi temizlemeniz, su bazlı bir nemlendirici kullanarak onu nemlendirmenizyeterli olacaktır. Tonik seçiminizde de normal ciltlere uygun bir ürün kullanabilirsiniz.

Unutmayın, cildiniz normal de olsa yaz aylarında diğer tüm cilt tipleri gibi siz de en az 30+ SPF (koruyucu faktör) içeren bir güneş koruyucu kullanmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.