Vipbakim

Cilt Tipleri Ve Özellikleri

Cilt Tipleri Ve Özellikleri

Herkesin cildi birbirinden farklıdır. Cilt tipleri kişiden kişiye değişen ve belli başlı faktörlerden etkilenen bir düzene sahiptir. Buna göre cilt tipleri aşağıdaki bölümlere ayrılmaktadır.

Cilt Tipleri ve Özellikleri

Normal Cilt Tipi

Normal cilt tiplerinde genellikle leke görülmez. Gözenekler son derece küçüktür. Pürüzsüz bir cilt yüzeyi genellikle normal ciltlere aittir. Sorunsuz bu cilt tipi için en avantajlı taraf cilt maskeleriyle fazla uğraşmamalarıdır.

Kuru Cilt Tipi

Kuru cilt tipi hava değişikliklerinden aşırı şekilde etkilenir. Çok soğuk havalarda veya sıcaklarda cilt aniden pullanır ve kuru hal alır. Gözenekler belirgin olduğu için cilt taze görünmez. Elastik olmayan cilt kırışıklıklara karşı dayanıklı değildir. Nem kaybı hat safhada olduğu için erken yaşlarda kırışıklıklar başlar. Kuru cilt devamlı nemlendirilerek erken yaşta kırışıklığın önüne geçilmelidir.

Hassas Cilt Tipi

Hassas ciltlerde kullanılan ürünlere karşı genellikle hassasiyet görülür. Cilt sürekli olarak kaşınır ve kızarır. Sadece kozmetik ürünlerden etkilenmeyen hassas ciltlere hiçbir şey sürülmediğinde bile kızarıklıklar yer yer görülür. Ürün kullanırken dikkatli olması gereken hassas cilde sahip kişiler çok sıcak veya çok soğuk suyla duş almamalıdırlar.

Yağlı Cilt Tipi

Yağlı cilde sahip olan kişilerde cilt yüzeyinde parlaklık görülür. Bunun nedeni cildin dış kısmında yer alan sebumdur. Yağlı ciltlerin en büyük sorunu aknelerdir. Aşırı yağlanma geniş gözeneklere ve aknelere neden olur. En avantajlı yönlerinden biride kırışıklıklara karşı dirençli olmasıdır. Cildin yağ seviyesine normal hale getirecek ürünler kullanılarak akne oluşumunun önüne geçilmelidir.

Karma Cilt Tipi

Karma cilt tipinde bazı bölgelerde aşırı yağ salgısı varken kimi bölgelerde ise aşırı kuruluk görülür. Bakımı en zor olan cilt tiplerinden olan karma cilt tipinde burun ve alın genellikle yağlıdır. Bu bölgeler için farklı ürünler kullanmak cildinizi dengede tutmaya yarar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.