Vipbakim

Cilt Tiplerine Göre Bakım Önerileri

Cilt Tiplerine Göre Bakım Önerileri

Nasıl ki saç renklerimiz, göz renklerimiz farklı ise cilt tiplerimiz de birbirinden farklılık göstermektedir. Bu sebeple her kozmetik ürünü ve bakım türü her kadın için uygun değildir. Cilt tipleri genel hatlarıyla dörde ayrılır;

 1. Karma yapılı ciltler
 2. Yağlı ciltler
 3. Kuru ciltler
 4. Normal ciltler

Siz de kozmetik ürünlerinden maksimum verim almak ve cildinize ihtiyacına uygun bakım yapabilmek için öncelikle cilt tipinizin farkına varmalısınız.

Kuru Bir Cilde Mi Sahipsiniz?

Cilt tipinizi öğrenmeniz için küçük bir test hazırladık.

 1. Cildinizde kırışıklık ve çizgi oluşumu gözlemliyor musunuz?
 2. Cildiniz hassas ve narin mi?
 3. Cildiniz mat bir görüntüye mi sahip?
 4. Cildinizin cansız göründüğünü mü düşünüyorsunuz?
 5. Cildiniz yeterince esnek değil mi?
 6. Cildinizde pullanma var mı?
 7. Yüzünüzde veya vücudunuzda sertlik ve pürüzlü bölgeler var mı?

Bu sorulardan en az üç tanesine ‘ evet ‘ cevabı verdiyseniz maalesef ki kuru bir cilde sahipsiniz. Kuru cilt, bakımı en zorlu cilt tipi sayılabilir. Nemlendirme işlemine ekstra özen göstermeniz gerekmektedir.

Farklı Cilt Tiplerine Göre Fondöten Seçimi

 • Yağlı bir cilde sahip iseniz, su bazlı ve hafif içerikli fondötenleri tercih etmelisiniz.
 • Kuru bir cilde sahip iseniz, nemlendirme özelliği güçlü fondötenleri tercih etmelisiniz.
 • Karma bir cilde sahip iseniz, yüzünüzün farklı bölümleri için farklı özellikte ayrı ürünler kullanmanız gerekmektedir.

Farklı Cilt Tiplerine Göre Farklı Uygulamalar

 • Yağlı bir cildiniz var ise, yoğun yapılı nemlendirici kremler ve fondötenler kullanmanız, sivilce oluşumu gibi sonuçlar doğurabilir. Cildinizi yağdan olabildiğince arındırmak için herhangi bir kozmetik mağazasından size uygun bir yüz temizleme jeli ile tonik edininiz.
 • Kuru bir cilde sahip iseniz, çatlak gibi etkilerden korunmak için yoğun cildinizin nem ihtiyacını karşılayacak bakım kremleri edinmeli veya evde hazırlayacağınız nemlendirici bakım maskelerini uygulamalısınız.
 • Karma bir cilde sahip iseniz, gün içinde özellikle t bölgenizde oluşacak yağlı görüntüyü engellemek için yağ emici bezlerden temin edebilirsiniz.
 • Karma bir cildiniz var ise, yüzünüzün tamamına bir ürün uyguladığınızda ürün bazı bölgelerde kusursuz dururken, bazı bölgelerde aşırı yağlanmaya sebep olabilir, bu durumu engellemek için yağlı bölgelerinizde krem formda ürünler yerine pudra vb. ürünler kullanmayı tercih etmelisiniz.

Bir cilt bakım ürünü satın alacağınız zaman, dikkat etmeniz gereken en önemli özellik üzerinde belirtilen ‘kuru ciltler için, yağlı ciltler için ve normal ciltler için’  yazılarıdır. Kuru ciltli olmanıza rağmen yağlı ciltler için hazırlanmış bir ürünü satın alırsanız, ürünün cildinizi daha da kurutması gibi bir durum ile karşılaşabilirsiniz. Benzer şekilde yağlı bir cilde sahip olduğunuz halde kuru ciltler için üretilmiş bir ürünü kullanırsanız, cildinizin daha çok yağlandığı gözlemleme olasılığınız yüksektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.