Vipbakim

Cilt Tonu Dengesi İçin Ne Yapılır

Cilt Tonu Dengesi İçin Ne Yapılır

Cildimizin bazı bölgeleri diğer yerlere oranla daha koyudur. Cilt tonu dengesi için ne yapılır demeden önce ilk olarak cilt tonumuzdaki farklılıkların neler olabileceğini bilmeliyiz ve buna göre işlem uygulamalıyız. Cilt tonu dengesizliğinin en büyük sebebi uzun bir süre ve güneş koruyu kullanmadan güneş ışınlarına cildimizi maruz bırakmaktır.

Özellikle cildinde sivilce, yara gibi şeyler olanların cildinde güneş ışınlarının da etkisi ile bunlar daha koyu bir renk halini alırlar. Güneşten sonra gelen sebepler ise şunlardır: yoğun stres, sivilceler, cildimize uyguladığımız yanlış bakım ürünleri, hamilelik vs. olarak gösterilebilir.

Cilt Tonu Dengelemek İçin Maskeler

Cilt tonu dengesi için ne yapılır diyorsanız aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.

Limon

Cilt tonu dengesi için ne yapılır diyenler için limonu önermek yanlış olmaz. Cildinize uygulayacağınız limon cildinizin rengini açar, koyu renkteki cilt lekelerinizin rengini açar ve cilt tonunuzu dengeler. Limon suyunun cildinizin rengini açma özelliği dışında cildinizi temizleme özelliği de vardır. Bu uygulamayı bir adet limonu sıktıktan sona elde etmiş olduğunuz limon suyunu bir parça pamuk yardımı ile uygulayabilirsiniz. Yarım 20 dakika cildinizde beklettikten sonra soğuk su yardımı ile cildinizi temizleyin. Eğer cildiniz hassas bir cilt ise limonu direk olarak cildinize uygulamaktan kaçınmalısınız. İçerisine su ya da gül suyu ekleyerek bu işlemi hassas cilt sahipleri de uygulayabilir.

Süt

Cilt tonu dengesi için ne yapılır diyenlere ikinci olarak önerimiz süt. Cildiniz kuru ise ya da pul şeklinde dökülmeler meydana geliyorsa süt cildinizin görünümünü düzeltecektir. Süt cildinizi nemlendirir, yumuşatır ve cildinizdeki koyu lekelerin rengini açar. Ciltteki lekeleriniz için sütten yararlanabilirsiniz. Bir adet salatalık kullanarak da mükemmel bir cilt losyonu sahibi olabilirsizin. İlk olarak bir adet salatalığı soyduktan sora küçük ve ince bir şekilde doğrayın. Ardından hiçbir işlem uygulamadan sütün içine katın. İki saat bu şekilde beklettikten sonra karışımı süzün. Bir parça pamuk kullanarak yüzünüzdeki koyu renkteki lekelerinizin üzerine sürün. Bu karışımı yüzünüzde 20 dakika beklettikten sonra ılık su yardımı ile cildinizi temizleyin. Bu uygulamayı cildinize düzenli olarak 15 gün boyunca yapın. Ve cildinizdeki koyu lekelerin nasıl açıldığını gözlerinizle görün.

Karbonat

Karbonatta yine cilt tonunuzu dengelemek için oldukça etkili bir maddedir.  Limon ve karbonatı kullanarak cildinizdeki sivilceleriniz azalmasına ve cildinizdeki ton dengesizliklerini giderebilir koyu renkteki lekelerinizi açabilirsiniz. Bu uygulama için bir çay kaşığı karbonat, 4 damla limon suyu, bir yemek kaşığı yoğurt ve bir çay kaşığı da bal kullanacağız. Eğer cildiniz kuru ise bal kullanmak yerine zeytinyağı tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Malzemelerin tamamını karıştırarak karışımı yüzünüze uygulayın. Daha sonra bu karışımı cildinizde 5 ya da 10 dakika beklettikten sonra ılık su yardımı ile cildinizi temizleyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.