Vipbakim

Cilt Türlerine Göre Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt Türlerine Göre Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt tiplerine göre bakım oldukça önemlidir. Bu bakımdan dolayı ise cilt tipinizi biliyor olmanız, nasıl bakım yapacağınızı biliyor olmanız ile yakından ilişkili bir durumda olacaktır. Ana cilt tipi olarak 3 tipten söz edebiliyor olsak bile; bunların karışı olan birkaç cilt tipi de mevcuttur. O halde bizlerin önemsemesi gereken noktaların balında, cilt tipimizi bilmemiz geliyor. Cilt türlerine göre cilt bakımı nasıl yapılır ise daha sonra ki aşamada yer alıyor.

Normal Cilt

En sağlıklı ve en ideal cilt tipi olarak tanımlanmaktadır. Özellikle de ne yağlı ne de kuru olmaması, bakımında en sağlıklı yapıldığı ciltlerden biri olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Pürüzsüz olması, en sağlıklı cilt tiplerinden biri olduğun en açık bir ifadeyle de ortaya koymaktadır. Ciltteki yapı ve nem dengesi oldukça orantılı bir şekilde yaygınlaşmıştır. Minimal şekilde görünen gözenekler ise; rahatsız etmeyen bir görüntü kazandırmaktadır. SPF içeren bir losyon ile cildi nemlendirmek, en etkili yöntemlerden birisi olacaktır.

Kuru Cilt

Cildinizin kuru olması, aslında en olumsuz durumlardan birisi olarak karşınıza çıkmaktadır. Bakıldığı zaman gerek nemlendirici gerek ise de etkin maddeler ile desteklenebilir ama kimi zaman da erken yaşlanmaya neden olabilmektedir. Özellikle de kırışıklıkların erkenden meydana gelmesine, cildin pul pul dökülmesine neden olacaktır ki bu da en istenmeyen durumlardan birisidir. Günde birden fazla kere duş almamaya cildinizi sürekli kurutmaya özen gösterin. Duş aldıktan sonra da bol nemlendirici ile cildinizi destekleyin.

Yağlı Cilt

Sıkıntılı sayılacak bir cilt tipi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de ergenlik dönemlerinde karşımıza çıkan en sıkıntılı cilt tipidir. Gerek siyah noktalar gerek ise de sivilceler oldukça yoğun olmaktadır ve cilt sürekli olarak yağlı gözükmekte ve parlamaktadır. Yumuşak bir temizleyici kullanmakla birlikte aynı zamanda cildinize toner uygulamalısınız. Günde 2 kereden fazla cildinizi yıkamamalısınız.

Karma Cilt

Bu cilt tipine sahip kişiler; yağlı ile kuru cilt arasında bir yerde olarak kabul edilir. Özellikle T bölgesi yağlı olmasına rağmen yanak ve göz çevresi oldukça kurudur. Cildinizin T bölgesine toner uygulayın. Kremlerinizi ise yağsız ve nemlendirme gücü daha az olan kremlerden seçmelisiniz.

Hassas Cilt

En nazik cilt olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerek güneşe gerek ise de deniz suyuna karşı oldukça hassas olan cilt, anında kızarmaya ve kaşınmaya başlar. Bu bakımdan dolayı da dışarıya çıkarken güneş kremi mutlaka kullanılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.