Vipbakim

Cilt Yağlanmasının Nedenleri

Cilt Yağlanmasının Nedenleri

Kadın erkek fark etmeksizin herkesin en büyük sorunlarından birisi cilt yağlanması sorunudur. Çünkü bu durum yalnızca parlak ve yağlı bir cilt görünümü ile sınırlı kalmaz, bazı cilt sorunlarına da davetiye çıkarır. Bu sorunların başında ise sivilce ve akneler gelir. Bu sorunlar kalıcı cilt lekeleri gibi daha büyük sorunlara yol açar. İşte bu sorunlara çözüm üretmeden önce cildiniz tanımalısınız. Yağlı cilt nasıl olur, cilt nede yağlanır anlamak gerekir.

Cildin Yağlanmasının Temel Sebebi

İnsan cildinde yağ bezleri bulunur ve bu bezler sebum adı verilen salgılar üretir. Sebum denilen salgı tipik bir yağı andırır. Bu sıvının amacı cildi korumaktır. Bu nedenle de oldukça faydalıdır. Sebum üretimi sayesinde cilt her zaman nemli olacaktır, kırışıklıklar daha geç oluşacaktır. Ciltte pürüzsüz bir görünüm sağlanacaktır. Ancak aşırı sebum üretimi ciltte belirgin bir yağlanmaya sebep olacaktır. İşte ciltteki yağlanmanın en temel sebebi de aşırı sebum üretimidir.

Aşırı sebum üretilmesi halinde fazla yağ ile birleşen ölü hücreler ile sorunlarına neden olur. Bu sorunların başında yağların birikmesi nedeniyle genişleyen gözenekler gelir. Daha sora ise sivilce ve akne oluşumu söylemek mümkündür.

Ergenlik dönemi insan hayatında en çok sebum üretilen dönemdir. Ergenlik sivilcelerinin sebebi de budur. Ancak vücuttaki değişim ve gelişim nedeniyle bu fazla yağlanma aslında normal bir tepkidir.

Yağlanmaya Sebep Olan Diğer Etkenler

Yağlanmanın temel sebebi sebum üretiminin fazla olması olsa da tek sebebi bu değildir. Yağlanmayı tetikleyen diğer faktörler de mevcuttur.

Cilt tipleri genetik faktörlerden de etkilenir. Bu yüzden aileden gelen bir yağlı cilde sahip olabilirsiniz.

Hormon salınımı düzgün olmayan kişilerde de cilt yağlanması sorunu çok görülür. Hormonların normal seviyelerde seyretmesi halinde cilt de normale dönecektir.

Cildi çok sık temizlemek de cildi yağlandıran bir uygulamadır. Özellikle yağlı cildi olanlar sürekli cildini temizlemesi halinde ciltleri daha çok yağlanacaktır. Çünkü cildi temizlediğinizde kaybolan sebumun yerine yenisi üretilecektir. Hatta hücreler yağı dengelemek için daha çok çalışacak ev uzun vadede yağlanma sorunu da artacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.