Vipbakim

Cilt Yaşlanmasını Geciktiren Besinler

Cilt Yaşlanmasını Geciktiren Besinler

Erken yaşlanmak her insanın kabusudur. Kırışıklıklar, cildin sarkması gibi belirtiler kişinin olduğundan yaşlı gözükmesine neden olur. Piyasada birçok yaşlanma karşıtı ürün olmasına rağmen evde doğal yollardan da yaşlanmayı durdurmak mümkündür.

Cildin genç kalmasını sağlayan birçok şifalı besin vardır. Özellikle ahududu, çilek, böğürtlen, yaban mersini, dut, Frenk üzümü gibi antioksidan yönünden zengin olan meyveler cildi ölü hücrelerden ve toksinlerden arındırır.

Ayrıca cildin nemlenmesini de sağlayan bu meyveler cildin kuruyup kırışmasını engeller. Cildin yaşlanmasını geciktirmek için C vitamini tüketimini arttırmak da çok önemlidir. Bunun için nar tüketilmesinde fayda vardır.

Cildin güzelleşmesini sağlayan nar, aynı zamanda cilt lekelerinin oluşumunu da engelleyerek daha genç görünmenize yardımcı olur. Bunların yanı sıra E vitamini yönünden zengin besinler tüketmek de cilt sağlığının korunması için çok önemlidir. Kivi, brokoli, ıspanak, fındık, fıstık, domates, mango, yer fıstığı, çam fıstığı, kuru üzüm, kuru kayısı gibi besinlerde bol miktarda E vitamini bulunmaktadır.

Bu besinler aynı zamanda cildin daha taze ve parlak gözükmesine yardımcı olduklarından dolayı tüketilmeleri tavsiye edilmektedir. Doğal antibiyotik olarak adlandırılan sarımsağın cildi koruyup güzelleştirme özelliği de vardır. Vücudu mikroplardan uzaklaştıran sarımsak bu sayede çeşitli cilt hastalıklarının oluşmasını da engeller. Her gün ufak bir parça çikolata yemek de cildin yaşlanmasını geciktirmektedir.

Antioksidan içeriğinin fazla olmasından dolayı özellikle siyah çikolata tüketimi tavsiye edilmektedir. Fakat gün içerisinde fazla çikolata tüketmek kilo almanıza neden olacağından dolayı kararında tüketmekte fayda vardır. Bunlara ek olarak yaşlanmayı durdurmak açısından düzenli egzersiz yapmak, bol bol sebze ve meyve tüketmek gerekmektedir. Ayrıca her gün mutlaka 2.5 litre su tüketmek de hem sağlık hem de güzellik açısından çok önemlidir. Bunların yanı sıra aşırı şekerli ve yağlı gıdalardan uzak durmak da yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.